Widowiskowe obiekty Górnego Śląska oraz Dolnego Śląska

Widowiskowe obiekty Górnego Śląska oraz Dolnego Śląska

Citius-Altius-Fortius, co z języka łacińskiego znaczy Szybciej-Wyżej-Mocniej, to motto igrzysk olimpijskich. Tryumfalnie wybrzmiewa ono na zabudowie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Naznacza to również widowiskowy charakter tego obiektu. A w poczet widowiskowych obiektów Górnego Śląska oraz Dolnego Śląska wliczają się między innymi: Stadion Śląski, Stadion Wrocław, Arena Zabrze, Arena Gliwice, Stadion Olimpijski, Spodek Katowice, czy Hala Stulecia.

(więcej…)

Szkoły we Wrocławiu – szkoły, zakłady pracy, zabytki, „tysiąclatki”

Szkoły we Wrocławiu – szkoły, zakłady pracy, zabytki, „tysiąclatki”

Szkoły we Wrocławiu to nie tylko szkoły, ale również zakłady pracy, a nawet zabytki, tak jak: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, czy Liceum Ogólnokształcące nr 4. Wśród szkół we Wrocławiu znajdują się też słynne „tysiąclatki”, tak jak: Szkoła Podstawowa nr 71 Szkoła Podstawowa nr 85, Szkoła Podstawowa nr 29, czy stanowiąca jej sztandarowy przykład Szkoła Podstawowa nr 96. Oto przegląd wrocławskich szkół… (więcej…)

Cmentarze we Wrocławiu – Metropolia na Nekropoliach

Cmentarze we Wrocławiu – Metropolia na Nekropoliach

Wrocław to metropolia stojąca na nekropoliach. Otóż Wrocław pod malowniczą ziemią z dziełami natury i kultury kryje melancholijne podziemie w postaci ruin oraz cmentarzy. W usytuowanej nad Odrą stolicy Śląska spośród ponad stu cmentarzy występujących na przestrzeni wieków współcześnie występuje mniej więcej trzydzieści. Największe a co za tym idzie najpopularniejsze cmentarze we Wrocławiu stanowią cmentarze komunalne: Cmentarz Osobowicki, Cmentarz Grabiszyński, Cmentarz Kiełczowski oraz powstający Cmentarz Oporowski.

(więcej…)
Przełomowe obiekty Wrocławia

Przełomowe obiekty Wrocławia

Na przestrzeni wieków powstawały we Wrocławiu obiekty, którymi metropolia nad Odrą szczyciła się na arenie europejskiej. Ale dopiero w XX oraz XXI stuleciu powstawały we Wrocławiu obiekty przełomowe pod kątem architektury oraz konstrukcji, a co za tym idzie zmieniające oblicze stolicy Śląska. W poczet przełomowych obiektów Wrocławia wliczają się między innymi: Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Poczta, Stadion Olimpijski, Panorama Racławicka, Kościół Ducha Świętego, Stadion Miejski, Most Rędziński, Sky Tower, czy OVO.

(więcej…)

Duch Święty zstępujący na nadodrzański Wrocław – wrocławskie obiekty sakralne poświęcone Trzeciej Osobie Boskiej

Duch Święty zstępujący na nadodrzański Wrocław – wrocławskie obiekty sakralne poświęcone Trzeciej Osobie Boskiej

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu to obiekt, któremu patronuje Trzecia Osoba Boska, a jednocześnie pomnik wzniesiony dla Niej. Postawiony z rozmachem i innowacyjnością, stanowi jeden z najbardziej reprezentacyjnych i przełomowych obiektów stolicy Śląska. Progi tego kościoła warto więc przekroczyć nie tylko idąc do niego na mszę, ale też idąc do niego, aby go zwiedzić. To jedyny istniejący we Wrocławiu kościół pod tym wezwaniem, aczkolwiek nie jeden istniejący w nim na przestrzeni wieków. Kościoły Ducha Świętego wyrastały we Wrocławiu na: Historycznym Centrum Wrocławia, Brochowie, Tarnogaju oraz Gaju. Bo Duch Święty zstępował na nadodrzański Wrocław wielokrotnie. A zawsze robił to w wielkim stylu.

(więcej…)

Morowy Wrocław, czyli zarazy, epidemie, pandemie we Wrocławiu

Morowy Wrocław, czyli zarazy, epidemie, pandemie we Wrocławiu

Dżuma, czarna ospa, borelioza, angina, cholera, grypa, czy covid to tylko przykłady kilku zaraz szalejących na Ziemi. Powodują je różnego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby, które przy nieokiełznaniu ich potrafią doprowadzić do tragedii. Zarazy, epidemie, pandemie we Wrocławiu występowały między innymi w latach: 1633, 1831, 1918/1919, 1963 oraz 2020.

Tablica na Historycznej Ścieżce Wrocławia upamiętniająca szalejącą w 1633 roku zarazę dżumy we Wrocławiu

(więcej…)

Wesołe Miasteczka we Wrocławiu oraz na Śląsku

Wesołe Miasteczka we Wrocławiu oraz na Śląsku

We Wrocławiu inwestuje się w wielkie przedsięwzięcia, organizuje się wielkie imprezy, buduje się wielkie budynki. To, co wciąż we Wrocławiu pozostaje małe, to wesołe miasteczka. Ale za to w innym miejscu na Śląsku, w Chorzowie, od lat kręci się jedno z największych i najcudowniejszych wesołych miasteczek w Europie. Oto wesołe miasteczka we Wrocławiu oraz na Śląsku:

(więcej…)

Spektakularny Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

Spektakularny Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

Kultura jako fragment rzeczywistości wytworzony przez ludzi to nadbudowa natury, czyli fragmentu rzeczywistości przez ludzi zastanego. Kultura stanowi dziedzictwo człowieka, ukazując jego myślenie i działanie a także świadcząc o jego wkładzie w rozwój cywilizacji. Na kulturę składają się: sztuka, rzemiosło, religia, etyka, język oraz nauka. W roku 2016 nadodrzański Wrocław dzierżył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław krytykowano zarówno pozytywnie jak też negatywnie za jego rzekomą megalomanię sprawiającą, że zawsze za wszelką cenę próbuje pokazać się z jak najlepszej strony i prawie zawsze mu to wychodzi. Pozostawiając oceny na boku, trzeba przyznać, że rok 2016 przebiegł we Wrocławiu w sposób równie pompatyczny, co fenomenalny. I za to należą się dla Wrocławia wielkie ukłony. (więcej…)

Dawne oraz obecne kina we Wrocławiu

Dawne oraz obecne kina we Wrocławiu

Kina to świątynie filmów. Choć krainę filmów stanowi Hollywood, to za sprawą kin filmy trafiają niemal do każdego zakątka Ziemi. Kino narodziło się w 1985 roku, a już w roku 1896 wyświetlono pierwszy film w nadodrzańskiej metropolii. Oto najważniejsze dawne oraz obecne kina we Wrocławiu: (więcej…)

Wrocławskie Nepomuki – pomniki Jana Nepomucena w nadodrzańskim Wrocławiu

Wrocławskie Nepomuki – pomniki Jana Nepomucena w nadodrzańskim Wrocławiu

Mężczyzna ubrany w sutannę, rokietę i biret. Przeważnie trzymający wielki krzyż. Można go spotkać na mostach, na ulicach, przy kościołach – głównie w nadrzecznych miejscowościach. Jan Nepomucen, bo o niego chodzi, doczekał się pięciu pomników [nie licząc kilkuset rzeźb] również w nadodrzańskim Wrocławiu. Oto wrocławskie Nepomuki…

(więcej…)

XXI wiek – czas wieżowców

XXI wiek – czas wieżowców

              Dwudzieste pierwsze stulecie to w architekturze czas wieżowców. We Wrocławiu jak na razie stoi jeden – Sky Tower. Ma 215 metrów, a licząc do dachu 206 metrów, co sprawia, że na stan obecny jest najwyższym budynkiem mierzonym do dachu nie tylko w mieście, w województwie, czy w kraju, ale również w Europie Środkowej, jeśli uznaje się za nią kraje Grupy Wyszehradzkiej. Oto prezentacja najwyższych budynków w pobliskich miastach mierzonych do dachu – w kolejności od najwyższego do najniższego: (więcej…)

Modernizm oraz postmodernizm w architekturze sakralnej Wrocławia

Modernizm oraz postmodernizm w architekturze sakralnej Wrocławia

              Modernizm oraz postmodernizm zaznaczyły się we Wrocławiu tak w architekturze świeckiej, jak w architekturze sakralnej. Pokazują one, że piękno nie musi kryć się jedynie w majestatycznym gotyku, czy pysznym baroku, ale może również w pokornym modernizmie i postmodernizmie. Kościół przecież to nie tylko miejsce odprawiania mszy świętych i nabożeństw, lecz również przepełnione artystyczno-rzemieślniczą wizją dzieło architektoniczne. Najsłynniejsze obiekty sakralne powstałe w nowoczesnym nurcie to m. in.: Kościół św. Józefa Rzemieślnika ze Zgromadzeniem Misji św. Wincentego a Paulo, kościół Ducha Świętego, kościół Jezusa Chrystusa Króla, kościół św. Wawrzyńca, kościół Królowej Pokoju, kościół Odkupiciela i kościół św. Stanisława Kostki. (więcej…)

Modernizm oraz postmodernizm w architekturze Wrocławia

Modernizm oraz postmodernizm w architekturze Wrocławia

              Gotyk, romanizm, barok, renesans, klasycyzm, historyzm, secesja – wszystkie style odnajdujemy w zabudowie nadodrzańskiego Wrocławia. Nie brakuje w nim również śladów naszych czasów – modernizmu czy postmodernizmu. Najsłynniejsze budynki powstałe w nowoczesnym nurcie to m. in.: Poczta, OVO, Galeria Renoma, Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe, Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Panorama Racławicka, Kościół Ducha Świętego, Silver Tower oraz Sky Tower. (więcej…)