We Wrocławiu inwestuje się w wielkie przedsięwzięcia, organizuje się wielkie imprezy, buduje się wielkie budynki. To, co wciąż we Wrocławiu pozostaje małe, to wesołe miasteczka. Ale za to w innym miejscu na Śląsku, w Chorzowie, od lat kręci się jedno z największych i najcudowniejszych wesołych miasteczek w Europie. Oto wesołe miasteczka we Wrocławiu oraz na Śląsku:
Wesołe miasteczka we Wrocławiu – Lunapark na Terenach Wystawowych Wrocławia
Początki wesołych miasteczek we Wrocławiu zbiegają się z początkami Terenów Wystawowych Wrocławia. W 1913 roku z okazji Wystawy Stulecia, w sąsiedztwie Hali Stulecia i Pawilonu Czterech Kopuł, kręciło się wesołe miasteczko. Kolejny raz dużą dawkę adrenaliny zapewniło ono w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Stacjonowało ono w latach 1913 oraz 1948 przy ul. Wróblewskiego na obecnym terenie ZOO. ZOO we Wrocławiu istnieje od 1865 roku, ale dopiero z czasem je powiększono i zajęło ono teren po stojącym w latach 1913 oraz 1948 wesołym miasteczku. Co ciekawe, brama główna do ZOO we Wrocławiu, zaprojektowana przez Richarda Konwiarza na wzór Bramy Brandenburskiej w Berlinie, stanowiła pierwotnie bramę główną do wesołego miasteczka. Wśród atrakcji znajdowały się małe i wielkie karuzele.
Wesołe miasteczka we Wrocławiu – Lunapark Cricoland
Lunapark Cricoland prowadził Wiesław Podgórski, znany szerszej publiczności jako klaun Crico. Gdy zauważył, że cyrki tracą swoją popularność za rzecz teatrów, oper, czy kin, podjął decyzję o zamknięciu cyrku i otwarciu wesołego miasteczka. Lunapark Cricoland to jedno z najbardziej znanych i lubianych wesołych miasteczek we Wrocławiu. Stacjonował w latach 1994-1998 przy pl. Społecznym, wzdłuż ul. Mazowieckiej. Wśród atrakcji znajdowały się: ekstremalna kolejka, karuzela tajfun, dom strachów.
Wesołe miasteczka we Wrocławiu – Lunapark Lorenco
Lunapark Lorenco prowadzili Janina Lorenc i Stanisław Lorenc. Przez wiele lat działali oni nad Morzem Bałtyckim, finalnie jednak, w związku z utratą terenu, który poszedł pod budowę, osiedlili się w nadodrzańskiej metropolii. Lunapark Lorenco to najdłużej funkcjonujące wesołe miasteczko we Wrocławiu. Stacjonowało w latach 2003-2020 przy pl. Społecznym, wzdłuż ul. Mazowieckiej. Wśród niewielu atrakcji nie brakowało jednak tak sztampowych maszyn jak: łabędzie, parasole, autodrom.
Wesołe miasteczka we Wrocławiu – Lunapark Boos
Lunapark Boos prowadzą Stefan Boos i Hendrik Boos. Oprócz stacjonującego wesołego miasteczka prowadzą objazdowe wesołe miasteczko, które na swojej trasie uwzględnia Wrocław. Lunapark Boos to ikona Wrocławskiego Święta Wiosny we Wrocławiu. Gościł w latach 2007-2013 na przełomie marca/kwietnia na pl. Społecznym, za pierwszym razem wzdłuż ul. Krasińskiego, a za każdym kolejnym razem wzdłuż ul. Mazowieckiej. Wśród atrakcji znajdowały się: diabelski młyn, karuzela łańcuchowa, potężne młoty.
Wesołe miasteczko na Śląsku – Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia
Chociaż Śląsk utożsamia się z Górnym Śląskiem, a więc Katowicami, Gliwicami, Chorzowem, Zabrzem, czy Opolem, to Śląsk obejmuje i Dolny Śląsk, a więc Wrocław, Wałbrzych, Legnicę, Świdnicę, czy Trzebnicę. O ile stolicę Śląska stanowi Wrocław, o tyle stolicę rozrywki na Śląsku stanowi Chorzów. To właśnie w nim kryje się Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia.
Śląskie Wesołe Miasteczko prowadzi Tatry Mountains Resorts. To operator najwyższej klasy usług europejskich w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko uchodzi za jedno z największych wesołych miasteczek w Europie. Stacjonuje od roku 1959 przy pl. Atrakcji w Chorzowie. Od roku 2017 Śląskie Wesołe Miasteczko nosi nazwę Legendia, co nawiązuje do tego, że motyw przewodni tego parku rozrywki stanowią baśnie, bajki i legendy. Na 26 hektarach kręcą się 43 maszyny, a czołowe z nich to: diabelski młyn, ekstremalna kolejka, mała karuzela łańcuchowa, czy kręcąca się od początku istnienia wesołego miasteczka duża karuzela łańcuchowa, tzw. samoloty.
Pamiętamy Lunaparki Cricoland, Lorenco, Boos – na każdym zawsze bardzo dobra zabawa 😀
Mega zdjęcia, miło cofnąć się w czasie 😛
Wrocław zasługuje na takie wesołe miasteczko jakie posiada Chorzów, może kiedyś powstanie skoro jeszcze nie powstało przez tyle lat 😉
Legendia <3
Nie wiadomo na pewno, ale krążą pogłoski, że wesołe miasteczko przy Społecznym to prawdopodobnie pralnia brudnych pieniędzy – mimo to urokliwe 😉
Wesołe Miasteczko we Wrocławiu oraz Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego pozostają w bardzo dobrych relacjach – autobusy z turystami parkują na terenie przy wesołym miasteczku, a ułatwia życie pilotom i przewodnikom, bo we Wrocławiu, zwłaszcza w maju czy w czerwcu, gdy przyjeżdżają tłumy turystów, ciężko o miejsce do postoju dla autobusu 😉