GRZEGORZ SOBCZAK – PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU

Grzegorz Sobczak pochodzi z nadodrzańskiego Wrocławia, w którym żyje i po którym oprowadza. Z radością wykonuje zawód przewodnika i pilota turystycznego. Jako przewodnik turystyczny przemierza przez Wrocław i Wałbrzych. Jako pilot turystyczny przemierza z kolei przez Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Wycieczki pod jego przewodnictwem najlepiej określają słowa: „konkretnie”, „radośnie” i „z życiem”. Do jego ulubionych szlaków należą cmentarze, za bramami których zamykają się tysiące historii w szczęściu oraz nieszczęściu toczących się na Ziemi. W końcu Wrocław to metropolia stojąca na… nekropoliach.

Oprócz tego, że organizuje i prowadzi wycieczki, robi dużo innych rzeczy z tym współgrających. Tworzy stronę poświęconą Wrocławiowi, Vox Vratislaviensia, której nazwę zawdzięcza jego firma turystyczna, a za której działalność został nagrodzony Orłami Turystyki. Występuje na wydarzeniach kulturalnych Wrocławia, a jego ulubione stanowi Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Kieruje Klubem Seniora Rady Osiedla Przedmieście Oławskie Wrocław, zaszczepiając w Seniorach (radośniejszych i silniejszych niż niejeden Junior) pasję do turystyki. Działa w regionalnych stowarzyszeniach turystycznych, m.in.: w Oddziale Wrocławskim PTTK, czyli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, gdzie uzyskał Licencję Przewodnika po Wrocławiu. Publikuje materiały naukowe oraz popularnonaukowe na temat Wrocławia. W wolnej chwili idzie spędzić czas na Tereny Wystawowe Wrocławia, jego ulubione wrocławskie rewiry.

WYCIECZKA | WROCŁAW – MIASTO STU MOSTÓW NAD ODRĄ

Zwiedzamy Wrocław, miasto stu mostów nad Odrą, polskie, czeskie i niemieckie, po prostu europejskie. Wycieczce przewodniczy: Grzegorz Sobczak.

WYCIECZKA | WROCŁAW – MIASTO STU MOSTÓW NAD ODRĄ

Bawimy się na rejsie po Odrze we Wrocławiu, a Członkowie Klubu Seniora na każdym kroku udowadniają, że witalnością i radością z życia senior potrafi pokonać niejednego juniora. Wycieczce przewodniczy: Grzegorz Sobczak.

WYCIECZKA | WAŁBRZYCH – MIASTO ZIELONE NA WĘGLU

Zwiedzamy Wałbrzych, miasto zielone na węglu, gdzie natura z kulturą wznoszą swoje królestwo. Wycieczce przewodniczy: Grzegorz Sobczak.

WYCIECZKA | SZCZAWNO ZDRÓJ – MIASTO ZDROWIEM I URODĄ PŁYNĄCE

Wzdłuż i wszerz spacerujemy po Szczawnie Zdroju, mieście zdrowiem i urodą płynącym. Wycieczce przewodniczy: Grzegorz Sobczak.

WYCIECZKA | MIĘDZYGÓRZE – MIEJSCE Z GÓR I DOLIN SŁYNĄCE

W słynącym z gór i dolin Międzygórzu zdobywamy Igliczną oraz Śnieżnik. Wycieczce przewodniczą: Grzegorz Sobczak oraz Adrian Ryński-Nogaj.

WYCIECZKA | ADRSPACH – WIEŚ KRYJĄCA SKALNE MIASTO

Adrspach to wieś kryjąca miasto, skalne miasto zbudowane siłami przyrody, które zachwyca nas bez końca. Wycieczce przewodniczą: Grzegorz Sobczak oraz Adrian Ryński-Nogaj.

WYCIECZKA | ZABRZE – MIASTO ZWANE SERCEM ŚLĄSKA

W Zabrzu zwanym Sercem Śląska zwiedzamy Kopalnię Guido, Sztolnię Królowa Luiza oraz Teatr Nowy (dawniej Kasyno Donnersmarck). Wycieczce przewodniczą: Adrian Ryński-Nogaj oraz Grzegorz Sobczak.

WYCIECZKA | BERLIN – STOLICA EUROPY

Zwiedzamy Berlin, słynną stolicę Niemiec, która uchodzi również za stolicę Europy. Wycieczce przewodniczy: Marek Malinowski; wycieczce pilotują: Grzegorz Sobczak oraz Adrian Ryński-Nogaj.

WYCIECZKA | GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY, DOLINA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY, KUDOWA ZDRÓJ

Góra Świętej Anny, Dolina Najświętszej Marii Panny, czy Kudowa Zdrój (na zdjęciu), to trasy naszych ostatnich wycieczek, a w Kudowie Zdrój spacerujemy po Parku Zdrojowym zaliczając Pijalnię oraz tak jak zawsze robiąc zdjęcia. Wycieczkom przewodniczy: Grzegorz Sobczak.

WYCIECZKA | LEGENDIA – ŚLĄSKIE WESOŁE MIASTECZKO

Zimowo-świąteczna wyprawa na Śląsk, a ściślej na spektakl Opowieść Wigilijna w Teatrze Nowym w Zabrzu oraz do ogrodu świateł Piękna i Bestia w Śląskim Wesołym Miaseczku Legendia w Chorzowie. Wycieczce przewodniczą: Adrian Ryński-Nogaj oraz Grzegorz Sobczak.

 

 

TAJEMNICE PARKU ORAZ CMENTARZA GRABISZYŃSKIEGO – ULUBIONA TRASA WYCIECZEK PO WROCŁAWIU

Spośród licznych tras we Wrocławiu najbardziej lubię Grabiszyn. Efektem tego jako Przewodnik po Wrocławiu organizuję i prowadzę wycieczki po Parku oraz Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. Dużą popularnością wyprawy te cieszą się zwłaszcza jesienią.

Grabiszyn to południowe rewiry Wrocławia, słynące z Parku oraz Cmentarza Grabiszyńskiego. Park Grabiszyński to teren przeobrażony z Cmentarza Grabiszyńskiego I i Cmentarza Grabiszyńskiego III. Natomiast ulokowany naprzeciwko Cmentarz Grabiszyński II to nekropolia, która przetrwała, stanowiąc jedną z największych i najciekawszych w naszej metropolii. Park oraz Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu to miejsca malownicze, ale melancholijne, znane, choć nieznane, a co najważniejsze związane z  bogatą i burzliwą historią.

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016 – NIEZAPOMNIANA WYCIECZKA PO WROCŁAWIU

Mniej lub więcej, ale wszystkie wycieczki pozostają w pamięci. Jedna z tych wycieczek, którą jako Przewodnik po Wrocławiu zapamiętałem i zapamiętam się na bardzo długo, to między innymi ta, gdy młodzież z Ameryki Środkowej przyjechała do Wrocławia zmierzając na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. I oto krótka relacja z niej:

Światowe Dni Młodzieży to kulturalne i modlitewne spotkania młodych chrześcijan, a zwłaszcza katolików. Od 1985 roku Światowe Dni Młodzieży odbywają się każdego roku na poziomie diecezjalnym w każdym zakątku świata, a co kilka lat na poziomie międzynarodowym w jednym miejscu na świecie i z udziałem papieża. Do tej pory spotykano się m. in. w: Denver, Toronto, Paryżu, Madrycie, Rio de Janeiro, Buenos Aires, czy Rzymie. W roku 2016 gospodarzem Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem papieża Franciszka został Kraków. To ściągnęło do Krakowa i pobliskich miejscowości, w tym do Wrocławia, tysiące osób wszelkich narodowości, nawet tych najbardziej dla nas egzotycznych, tak jak na przykład Meksykan, czy Panamczyków. Na koniec podróżników i pielgrzymów odwiedzających Wrocław z okazji Światowych Dni Młodzieży, zaproszono na Stadion Wrocław, gdzie odbywał się koncert Singing Europe, gdzie śpiewacy, chóry, instrumentaliści i orkiestry zaprezentowali najpiękniejsze dzieł muzyki. Koncert zagrano z racji tego, że w roku 2016 Wrocław odgrywał rolę Europejskiej Stolicy Kultury.

Dla przewodnika dużą radością jest oprowadzanie turystów zarówno z kraju, jak i zza granicy. Ale dużym wyzwaniem dla przewodnika jest  oprowadzenie turystów z bardzo dalekich regionów świata. Ma on wówczas za zadanie oczarować ich nie tylko miastem, ale też jego naturą, kulturą i życiem, które się w nim toczy. Cieszę się, że w roku 2016 spotkał mnie tego typu zaszczyt. Goście z Meksyku i Panamy, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, a przy okazji również do Wrocławia, okazali się żywiołowi i otwarci, nie tylko na miasto, ale też na jego mieszkańców. Zwiedzali najsłynniejsze szlaki we Wrocławiu oraz bulwary nad Odrą, ale największą frajdą okazał się dla nich Mostek Czarownic między wieżami Katedry Marii Magdaleny. Oni nie tylko poznawali to miasto, oni je chłonęli.

Vox Vratislaviensia | Grzegorz Sobczak - Przewodnik Turystyczny po Wrocławiu, Pilot Turystyczny po Górnym oraz Dolnym Śląsku

GRZEGORZ SOBCZAK

Wrocławianin. Przewodnik turystyczny po Wrocławiu oraz Wałbrzychu. Pilot turystyczny po Górnym oraz Dolnym Śląsku. Założyciel Vox Vratislaviensia. Zdobywca Orłów Turystyki. Członek PTTK. Kierownik Klubu Seniora we Wrocławiu. Koordynator wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Autor publikacji na temat Wrocławia.

Chcesz zwiedzić nadodrzański Wrocław? Zapraszam na wirtualne zwiedzanie ogólne na blogu oraz na realne zwiedzanie szczegółowe po mieście!
Kontakt: 661 059 480.