Drapacze chmur we Wrocławiu?! Na razie stoi jeden, ale to nie koniec! Choć narodziły się w Ameryce, to popularne stały się również w Europie. Pięły się coraz wyżej m. in. w: Warszawie, Pradze, Berlinie, Wiedniu, Frankfurcie nad Menem oraz we Wrocławiu.

Radiostacja w Gliwicach [Drapacze Chmur]
Radiostacja w Gliwicach [fot.: Wikipedia]

Radiostacja w Gliwicach

Radiostacja powstała w latach 1934-1936. Wzniesiono ją w Gliwicach, na Śląsku. Obiekt liczy 111 metrów wysokości.

Radiostacja w Gliwicach została wliczona w poczet pomników historii oraz w poczet zabytków. To najwyższa drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na Ziemi.

Hotel Družba w Pradze [Drapacze Chmur]
Hotel Družba w Pradze [fot.: Vox Vratislaviensia]
Hotel Družba w Pradze [Drapacze Chmur]
Hotel Družba w Pradze [fot.: Vox Vratislaviensia]

Hotel Družba w Pradze

Hotel Družba powstał w latach 1952-1954. Wzniesiono go w Pradze, w Czechach. Obiekt liczący 88 metrów wysokości (67 metrów do dachu) zaprojektował w duchu socrealizmu František Jeřábek.

To jeden z najwyższych budynków w Pradze i w Czechach, a w latach 1954-1993 najwyższy budynek w Pradze i w Czechach. Zalicza się do Sióstr Stalina, czyli wieżowców powstałych w Związku Radzieckim oraz Bloku Państw Wschodnich na polecenie Józefa Stalina. W detalach tego socrealistycznego obiektu kryją się nawiązania do kultury czeskiej. Plakiety nad wejściem prezentują przedstawicieli narodu czechosłowackiego i narodu radzieckiego w uściskach, co wskazywało na rzekome braterstwo Czechosłowacji ze Związkiem Radzieckim). Hotel Družba powstał jako klasyczny hotel, ale powstawał jako hotel militarny, przez co w jego podziemiach kryje się schron. A choć upadł komunizm, to wciąż nie upadła gwiazda na szczycie obiektu, symbolizująca (obok sierpa i młota) komunizm. Oprócz Hotel Družba nieopodal powstawał Pomnik Józefa Stalina (największy w Europie), o ile ten pierwszy przetrwał, o tyle ten drugi zburzono tuż po jego postawieniu.

Pałac Kultury i Nauki we Wrocławiu [Drapacze Chmur]
Pałac Kultury i Nauki we Wrocławiu [fot.: Vox Vratislaviensia]
Pałac Kultury i Nauki we Wrocławiu [Drapacze Chmur]
Pałac Kultury i Nauki we Wrocławiu [fot.: Vox Vratislaviensia]

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki powstał w latach 1952-1955. Wzniesiono go w Warszawie, w Polsce. Obiekt liczący 237 metrów wysokości (188 metrów do dachu) zaprojektował w duchu socrealizmu Lew Rudniew.

To jeden z najwyższych budynków w Warszawie i w Polsce, a w latach 1955-2012 najwyższy budynek w Warszawie i w Polsce. Zalicza się do Sióstr Stalina, czyli wieżowców powstałych w Związku Radzieckim oraz Bloku Państw Wschodnich na polecenie Józefa Stalina. W detalach tego socrealistycznego obiektu kryją się nawiązania do kultury polskiej. Obiekt określono mianem daru narodu radzieckiego dla narodu polskiego (choć to naród polski go ufundował i postawił), aby podkreślić braterstwo Polski ze Związkiem Radzieckim. Pałac Kultury i Nauki liczy bardzo dużo pomieszczeń, a najsłynniejsze to Sala Kongresowa, w której odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia. Monumentalne figury przed wejściem prezentują słynnych Polaków, mianowicie Mikołaja Kopernika oraz Adama Mickiewicza. Nie brakuje też postaci z księgą, na której wyryto „ojców komunizmu”, czyli Marksa, Engelsa, Lenina, Stalina (tego ostatniego wymazano).

Wieża Telewizyjna w Berlinie [Drapacze Chmur]
Wieża Telewizyjna w Berlinie [fot.: Vox Vratislaviensia]

Wieża Telewizyjna w Berlinie

Wieża Telewizyjna powstała w latach 1965-1969. Wzniesiono ją w Berlinie, w Niemczech. Obiekt liczący 368 metrów wysokości zaprojektowali w stylu międzynarodowym Werner Ahrendt, Herbert Aust, Fritz Dieter, Günter Franke, Hermann Henselmann, Walter Herzog, Gerhard Kosel, Jörg Streitparth.

Wieża Telewizyjna powstała za czasów Żelaznej Kurtyny, gdy Europa dzieliła się na Europę zachodnią poza wpływami ZSRR oraz Europę wschodnią pod wpływami ZSRR. Berlin znajdował się w samym sercu Żelaznej Kurtyny, a co za tym idzie dzieł się na Berlin zachodni należący do RFN (Niemcy zachodnie) oraz Berlin wschodni należący do NRD (Niemcy wschodnie). W obliczu mocnych fal radiowo-telewizyjnych w uznawanym politycznie RFN, a co za tym idzie słabych fal w nieuznawanym politycznie NRD, postanowiono wesprzeć fale w tym ostatnim, stawiając nadajnik o dużej mocy. Finalnie w centrum Berlina postawiono Wieżę Telewizyjną, która stała się nie tylko źródłem fal, ale też najwyższą wieżą w Berlinie, w Niemczech i w Europie.

Park Inn w Berlinie [Drapacze Chmur]
Park Inn w Berlinie [fot.: Wikipedia]

Park Inn w Berlinie

Park Inn powstał w latach 1967-1970. Wzniesiono go w Berlinie, w Niemczech. Obiekt liczący 150 metrów wysokości (126 metrów do dachu) zaprojektowali w duchu modernizmu Roland Korn, Heinz Scharlipp, Hans-Erich Bogatzky.

To najwyższy budynek w Berlinie i jeden z najwyższych budynków w Niemczech.

Messeturm we Frankfurcie nad Menem [Drapacze Chmur]
Messeturm we Frankfurcie nad Menem [fot.: Wikipedia]

Messeturm we Frankfurcie nad Menem

Messeturm powstał w latach 1988-1990. Wzniesiono go we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Obiekt liczący 257 metrów wysokości (również 257 metrów do dachu) zaprojektowali w duchu postmodernizmu Helmut Jahn, Richard Murphy.

To jeden z najwyższych budynków w Niemczech i jeden z najwyższych budynków w Europie. W latach 1990-1997 dzierżył tytuł najwyższego budynku w Europie i w Unii Europejskiej. Stoi w słynącym z wieżowców Frankfurcie nad Menem. Zajmuje w nim drugie miejsce pod względem wysokości.

Commerzbank we Frankfurcie nad Menem [Drapacze Chmur]
Commerzbank we Frankfurcie nad Menem [fot.: Wikipedia]

Commerzbank we Frankurcie nad Menem

Commerzbank powstał w latach 1994-1997. Wzniesiono go we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Obiekt liczący 300 metrów wysokości (259 metrów do dachu) zaprojektował w duchu postmodernizmu Norman Foster.

To najwyższy budynek w Niemczech i jeden z najwyższych budynków w Europie. W latach 1997-2003 dzierżył tytuł najwyższego budynku w Europie, w latach 2003-2022 najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Stoi w słynącym z wieżowców Frankfurcie nad Menem. Zajmuje w nim pierwsze miejsce pod względem wysokości.

Millennium Towers w Wiedniu [Drapacze Chmur]
Millennium Towers w Wiedniu [fot.: Wikipedia]

Millennium Tower w Wiedniu

Millenium Tower powstał w latach 1997-1999. Wzniesiono go w Wiedniu, w Austrii. Obiekt liczący 202 metry wysokości (171 metrów do dachu) zaprojektowali w duchu postmodernizmu Gustav Peichl, Boris Podrecca, Rudolf Weber.

To jeden z najwyższych budynków w Wiedniu i w Austrii, a zarazem jeden z najwyższych budynków w Europie.

City Tower w Pradze [Drapacze Chmur]
City Tower w Pradze [fot.: Wikipedia]

City Tower w Pradze

City Tower powstał w latach 1985-1993, a metamorfozę przechodził w latach 2005-2008. Wzniesiono go w Pradze, w Czechach. Obiekt liczący 116 metrów wysokości (109 metrów do dachu) zaprojektowali w duchu modernizmu Richard Meier, Václav Aulický.

To najwyższy budynek w Pradze i jeden z najwyższych obiektów w Czechach.

Sea Towers w Gdyni [Drapacze Chmur]
Sea Towers w Gdyni [fot.: Wikipedia]

Sea Towers w Gdyni

Sea Towers powstały w latach 2006-2009. Wzniesiono je w Gdyni, w Polsce. Obiekty liczące 141 metrów wysokości (125 metrów do dachu) oraz 91 metrów wysokości (również 91 metrów wysokości) zaprojektował w duchu postmodernizmu Andrzej Kapuścik.

To jeden z najwyższych budynków w Polsce i drugi pod względem wysokości budynek na Pomorzu.

Most Rędziński we Wrocławiu [Drapacze Chmur]
Most Rędziński we Wrocławiu [fot.: Vox Vratislaviensia]

Most Rędziński we Wrocławiu

Most Rędziński powstał w latach 2007-2011. Wzniesiono go we Wrocławiu, w Polsce Obiekt liczący 122 metry wysokości zaprojektował w duchu postmodernizmu Jan Biliszczuk.

Most Rędziński tryumfuje jako najwyższy most we Wrocławiu, w Polsce, a nawet w Europie Środkowej. Prawdziwe tryumfy Most Rędziński święci jednak jako największy most żelbetowy na Ziemi oraz czwarty co do wielkości most betonowy na Ziemi, a to za sprawą jego powierzchni wynoszącej 70,000 metrów kwadratowych.

Sky Tower we Wrocławiu [Drapacze Chmur]
Sky Tower we Wrocławiu [fot.: Vox Vratislaviensia]

Sky Tower we Wrocławiu

Sky tower powstawał w latach 2007-2012. Wzniesione go we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku. Obiekt liczący 215 metrów (206 metrów do dachu) zaprojektował w duchu postmodernizmu Dariusz Dziubiński.

Sky Tower tryumfuje jako najwyższy budynek we Wrocławiu, ale również w Polsce, a nawet w Europie Środkowej. W latach 2012-2022 licząc wysokość do dachu dzierżył tytuł najwyższego budynku we Wrocławiu, w Polsce i w Europie Środkowej.

Orzeł w Warszawie [Drapacze Chmur]
Orzeł w Warszawie [fot.: Vox Vratislaviensia]
Orzeł w Warszawie [Drapacze Chmur]
Orzeł w Warszawie [fot.: Vox Vratislaviensia]

Orzeł w Warszawie

Nieoficjalnie Orzeł, a oficjalnie Złota 44, powstał w latach 2011-2013. Powstał w Warszawie, w Polsce. Obiekt liczący 192 metry wysokości (również 192 metry do dachu) zaprojektował w duchu postmodernizmu Daniel Libeskind.

To jeden z najwyższych budynków w Warszawie i w Polsce, a w latach 2013-2022 najwyższy budynek w Warszawie. Stanowi symbol Warszawy i Polski między innymi przez to, że jego architektura i konstrukcja przypominają orła startującego do lotu, co nawiązuje do godła Polski.

AZ Tower w Brnie [Drapacze Chmur]
AZ Tower w Brnie [fot.: Wikipedia]

AZ Tower w Brnie

AZ Tower powstał w latach 2011-2013. Wzniesiono go w Brnie, w Czechach. Obiekt liczący 111 metrów wysokości (również 111 metrów do dachu) zaprojektowali w duchu postmodernizmu Aleš Burian oraz Gustav Křivinka.

To najwyższy budynek w Brnie i najwyższy budynek w Czechach.

Olivia Star w Gdańsku [Drapacze Chmur]
Olivia Star w Gdańsku [fot.: Wikipedia]

Olivia Star w Gdańsku

Olivia Star powstał w latach 2015-2018. Wzniesiono go w Gdańsku, w Polsce. Obiekt liczący 180 metrów wysokości (156 metrów do dachu) zaprojektował w duchu postmodernizmu Tomasz Maciej Janiszewski.

To jeden z najwyższych budynków w Polsce i pierwszy pod względem wysokości budynek na Pomorzu.

DC Towers w Wiedniu [Drapacze Chmur]
DC Towers w Wiedniu [fot.: Wikipedia]

DC Towers w Wiedniu

DC Tower I oraz DC Tour II powstały w latach 2010-2013. Wzniesiono je w Wiedniu, w Austrii. Obiekty liczące 248 metrów wysokości (220 metrów do dachu) oraz 168 metrów wysokości (168 metrów do dachu) zaprojektował Dominique Perrault.

To najwyższy budynek w Wiedniu i w Austrii, a zarazem jeden z najwyższych budynków w Europie.

KTW w Katowicach [Drapacze Chmur]
KTW w Katowicach [fot.: Wikipedia]

KTW w Katowicach

KTW I oraz KTW II w Katowicach powstały w latach 2017-2019 oraz 2018-2022. Wzniesiono je w Katowicach, w Polsce. Obiekty liczące 66 metrów oraz 134 metry zaprojektowali Przemo Łukasik oraz Łukasz Zagała.

To najwyższy budynek w Katowicach i jeden z najwyższych budynków w Polsce.

Varso w Warszawie [Drapacze Chmur]
Varso Tower [fot.: Wikipedia]

Varso w Warszawie

Varso powstał w latach 2016-2022. Wzniesiony został w Warszawie, w Polsce. Obiekt liczący 310 metrów wysokości (230 metrów do dachu) zaprojektował w duchu postmodernizmu Norman Foster.

To najwyższy budynek Polsce i w Unii Europejskiej. To również jeden z najwyższych budynków w Europie, przewyższany tylko przez sześć budynków w Rosji. Króluje w zabudowie Warszawy słynącej z drapaczy chmur i nazywanej przez to europejskim Nowym Jorkiem.

Eurovea w Bratysławie [Drapacze Chmur]
Eurovea Tower w Bratysławie [fot.: Wikipedia]

Eurovea Tower

Eurovea Tower powstał w latach 2019-2023. Wzniesiono go w Bratysławie, w Słowacji. Obiekt liczący 168 metrów wysokości (również 168 metrów do dachu) zaprojektowali Radoslav Grečmal, Pavol Franko.

To najwyższy budynek w Bratysławie i w Słowacji.

Ostrava Tower

Ostrava Tower powstanie w latach 2024-2027. Wzniesiony zostanie w Ostrawie, w Czechach. Obiekt liczący 235 metrów zaprojektowali w duchu postmodernizmy Ondřej Chybík, Michal Krištof.

Stanie się najwyższym budynkiem w Ostrawie i w Czechach, a zarazem jednym z najwyższych budynków w Europie.

Drapacze chmur we Wrocławiu oraz w Europie Środkowej
Drapacze chmur we Wrocławiu oraz w Europie Środkowej

Drapacze chmur we Wrocławiu

Gdy przed wiekami wiekami budowano Wieżę Babel, nie skończyło się to najlepiej. Ale w XX oraz XXI stuleciu, z postępem w architekturze, konstrukcji i technice, budowanie wież idzie dużo lepiej. Do tego stopnia, że wieże wkrótce zdominują krajobrazy nowoczesnych metropolii. W tym kierunku idzie między innymi nadodrzański Wrocław.