Kina to świątynie filmów. Choć krainę filmów stanowi Hollywood, to za sprawą kin filmy trafiają niemal do każdego zakątka Ziemi. Kino narodziło się w 1985 roku, a już w roku 1896 wyświetlono pierwszy film w nadodrzańskiej metropolii. Oto najważniejsze dawne oraz obecne kina we Wrocławiu:

 

1. Istniejące kina we Wrocławiu:

Obecnie we Wrocławiu działa 9 kin. 6 obiektów to kina sieciowe wyświetlające filmy komercyjne, 2 obiekty to kina studyjne głównie z repertuarem autorskim i festiwalowym, a 1 kino to kino na dachu działające tylko latem. Znajdują się wśród nich między innymi: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty oraz Dom Handlowy Renoma.

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu

Dolnośląskie Centrum Filmowe

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe znajduje się przy ul. Piłsudskiego, nieopodal pl. Kościuszki. To jedno z dwóch w mieście kin studyjnych, które nazwami sal filmowych upamiętnia dawne wrocławskie kina, czyli: Warszawę, Lwów, Lalkę oraz Polonię. Działa od 2011 roku na miejscu dawnego Kina Warszawa. Kino liczy 4 sale filmowe mieszczące łącznie 599 miejsc.

Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Kino Nowe Horyzonty

Kino Nowe Horyzonty znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego. To jedno z dwóch w mieście kin studyjnych, a zarazem główne kino do wyświetlania filmów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty. Działa od 2012 roku. Kino liczy 9 sal filmowych mieszczących łącznie 2329 miejsc.

Helios

Helios znajduje się w Magnolia Park przy ul. Legnickiej oraz w Alei Bielany przy ul. Czekoladowej. To kino sieciowe. W Magnolii Park działa od 2007 roku, w Alei Bielany od 2012 roku, a ponadto w latach 1997-2012 działało na miejscu obecnego Kina Nowe Horyzonty. Kino w Magnolii Park liczy 7 sal filmowych mieszczących łącznie 1230 miejsc, natomiast kino w Alei Bielany liczy 8 sal mieszczących łącznie 1378 miejsc.

Multikino

Multikino znajduje się w Pasażu Grunwaldzkim przy pl. Grunwaldzkim. To kino sieciowe. W Pasażu Grunwaldzkim działa od 2007 roku, ponadto w latach 2007-2017 działało w Arkadach Wrocławskich. Kino liczy 11 sal filmowych mieszczących łącznie 2578 miejsc.

Cinema City

Cinema City znajduje się w Centrum Handlowym Korona przy ul. Krzywoustego oraz w Dworco-Galerii Wroclavia przy ul. Suchej. To kino sieciowe. W Koronie działa od 2007 roku, zaś we Wroclavii od roku 2017. Kino w Koronie liczy 9 sal filmowych mieszczących łącznie 2027 miejsc, natomiast kino we Wroclavii liczy 20 sal filmowych mieszczących łącznie 3000 miejsc.

Oh Kino

Oh Kino znajduje się w Arkadach Wrocławskich przy ul. Świdnickiej. To kino sieciowe. W Arkadach Wrocławskich działa od 2017 roku. Kino liczy 11 sal filmowych mieszczących łącznie 2578 miejsc.

Dom Handlowy Renoma, Wrocław

Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu

Dom Handlowy Renoma, Wrocław

Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu

Dom Handlowy Renoma, Wrocław

Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu

Dom Handlowy Renoma, Wrocław

Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu

Dom Handlowy Renoma

Dom Handlowy Renoma znajduje się przy ul. Świdnickiej, nieopodal pl. Kościuszki. Jej dach w letnie weekendy zamienia się w kino plenerowe, gdzie po zmroku wyświetla się filmy. Działa od 2010 roku. Na dachu mieści się łącznie 350 miejsc.

 

2. Wybrane nieistniejące kina we Wrocławiu:

We Wrocławiu działało wiele kin. Duże kina sieciowe wyparły jednak małe kina studyjne. Znajdowały się wśród nich między innymi: Kino Warszawa, Kino Lwów oraz Kino Atom.

Dom Koncertowy

Dom Koncertowy znajdował się przy obecnej ul. Piłsudskiego. To w nim wyświetlono po raz pierwszy film we Wrocławiu, bo z jednej z jego sal uczyniono kino. Pierwszy pokaz filmowy w mieście, w tym niestacjonarnym kinie, zaprezentowano w roku 1896.

Kino Fata-Morgana, Wrocław

Kino Fata-Morgana we Wrocławiu

Fata-Morgana

Fata-Morgana znajdowała się przy obecnej ul. Świętego Mikołaja. Kino kryło się w Domu Handlowym Wiktoria. Stanowiła pierwsze kino stacjonarne w mieście, które otwarto w roku 1900.

Kristal Palast

Kristal Palast znajdowało się przy obecnej ul. Świdnickiej, nieopodal pl. Kościuszki. To jedno z większych i lepszych kin we Wrocławiu przed 1945 rokiem, które po roku 1945 przekształcono w Kino Warszawę, a ostatecznie w Dolnośląskie Centrum Filmowe. Działało w latach 1922-1945. Wyposażone w kryształowe żyrandole oraz szklane i lustrzane dekoracje kino liczyło 1 salę filmową mieszczącą 700 miejsc.

Kino Warszawa, Wrocław

Kino Warszawa we Wrocławiu

Kino Warszawa

Kino Warszawa znajdowało się przy ul. Piłsudskiego, nieopodal pl. Kościuszki. Uchodziło za najbardziej luksusowe kino w mieście. Działało w latach 1945-2010, przy czym w 1973 roku stary budynek po Kristal Palast zastąpiono nowym. Wyposażone w pierwszy panoramiczny ekran w mieście kino liczyło 1 salę filmową mieszczącą 592 miejsca, a z czasem 2 salę filmową mieszczącą 90 miejsc.

Kino Dworcowe

Kino Dworcowe znajdowało się na Dworcu Wrocław-Główny przy ul. Piłsudskiego. Choć z założenia urozmaicało czas osobom wyruszającym w podróż z wrocławskiego dworca, to słynęło też jako miejsce potajemnych i frywolnych spotkań, zwłaszcza u schyłku swojego istnienia, gdy próbowano ratować je na wszelkie sposoby, wyświetlając między innymi późnymi wieczorami filmy pornograficzne. Kino Dworcowe działało w latach 1948-2008. Liczyło ono 1 salę mieszczącą 79 miejsc.

Kino Światowid

Kino Światowid znajdowało się w budynku kościoła im. Pamięci Króla Gustawa Adolfa przy ul. Brzóski. Stanowiło świątynię filmu dosłownie i w przenośni, bo kino urządzono w dawnej budowli świątynnej, która obecnie powróciła do swojej pierwotnej funkcji. Kino Światowid w budynku świątyni oraz towarzyszące mu Kino Baśń w budynku plebanii działały od mniej więcej 1950 roku do roku 1999. Kino Światowid mieściło 460 miejsc, a Kino Baśń 178.

Kino Lwów, Wrocław

Kino Lwów we Wrocławiu

Kino Lwów

Kino Lwów znajdowało się przy ul. Hallera. Kino powstało w obiekcie dawnej siedziby loży masońskiej Zakonu Odd Fellows, funkcjonując pod nazwą Rex Filmpalast, a z czasem po gruntownej renowacji pod nazwą Przodownik i ostatecznie Lwów. Kino Lwów działało od mniej więcej 1950 roku do roku 2011, zmieniając nazwę z Przodownik na Lwów w 1989 roku. Kino liczyło 1 salę filmową mieszczącą ponad 500 miejsc, nie tylko na parterze, ale też na balkonie.

Kino Śląsk

Kino Śląsk znajdowało przy ul. Piłsudskiego. Powojenne kino Śląsk zastąpiło przedwojenne kino Schauburg, które wchodziło w skład Capitolu mieszczącego również teatr, rewię, operę, operetkę – z pożogi Festung Breslau ocalało tylko kino. Kino Śląsk działało w latach 1946-2004.

Kino Pałacyk

Kino Pałacyk znajdowało się przy ul. Kościuszki. Sala ze srebrnym ekranem kryła się się wraz z dyskoteką i klubem bilardowym w dawnym Pałacu Schaffgotschów. Kino Pałacyk działało w latach 1975-2003.

Kino Atom, Wrocław

Kino Atom we Wrocławiu

Kino Atom

Kino Atom znajdowało się w budynku NOT-u przy ul. Piłsudskiego. Obiekt pełnił pierwotnie funkcję Sejmu Śląskiego i to właśnie z Sali Sejmu Śląskiego uczyniono srebrny ekran, który swoje imię, Atom, zyskał dopiero w 2000 roku. Kino Atom działało w latach 1930-2008.

Kino Lalka

Kino Lalka znajdowało się przy ul. Prusa. Powojenną Lalkę przekształcono z przedwojennego Festspeilhause. Kino Lalka działało w latach 1959-2011.

Kino Tęcza

Kino Tęcza znajdowało się przy ul. Kościuszki. Powojenną Tęczę przekształcono z przedwojennego Ost Licht. Kino Tęcza działało w latach 1946-1987.

Kino Polonia

Kino Polonia znajdowało się przy ul. Żeromskiego. Powojenną Polonię przekształcono z przedwojennego Odertor Lichtspiele. Kino Polonia działało w latach 1945-2001.

Kino Pionier

Kino Pionier znajdowało się przy ul. Jedności Narodowej. Powojennego Pioniera przekształcono z przedwojennej Titania Theater. Kino Pionier działało w latach 1945-1997 .

Kino Pokój

Kino Pokój znajdowało się w Pawilonie Czterech Kopuł przy ul. Wystawowej. W Kinie Pokój, wchodzącym w skład Wytwórni Filmów Fabularnych działającej w latach 1952-2011,  wyświetlano głównie filmy służące do propagandy politycznej. Kino Pokój działało w latach 1949-1953. Mieściło 820 miejsc.

Kino Gigant

Kino Gigant znajdowało się w Hali Ludowej przy ul. Wystawowej. Hala Ludowa służyła Wrocławiowi zatem nie tylko jako lokum dla największych imprez oraz wydarzeń, ale też odgrywała rolę kina. Kino Gigant działało w latach 1955-1995.  Mieściło ponad 2000 miejsc czyniąc Giganta jednym z największych srebrnych ekranów w Europie.