Na przestrzeni wieków powstawały we Wrocławiu obiekty, którymi metropolia nad Odrą szczyciła się na arenie europejskiej. Ale dopiero w XX oraz XXI stuleciu powstawały we Wrocławiu obiekty przełomowe pod kątem architektury oraz konstrukcji, a co za tym idzie zmieniające oblicze stolicy Śląska. W poczet przełomowych obiektów Wrocławia wliczają się między innymi: Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Poczta, Stadion Olimpijski, Panorama Racławicka, Kościół Ducha Świętego, Stadion Miejski, Most Rędziński, Sky Tower, czy OVO.
Hala Stulecia we Wrocławiu
Hala Stulecia narodziła się w latach 1911-1913. Wzniesiono ją ulicy Wystawowej na Dąbiu we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Max Berg. Prezentuje on ekspresjonistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. W Hali Stulecia organizowano Wystawę Stulecia, Światowy Kongres Intelektualistów, Wystawę Ziem Odzyskanych, Światowy Kongres Eucharystyczny, Europejską Stolicę Kultury i wiele innych wydarzeń, ponadto mieściło się w niej Kino Gigant. W Hali Stulecia odbywały się też wydarzenia sportowe, w tym goszczące w Polsce EURO 1963 w piłce koszykowej oraz EURO 2016 w piłce ręcznej. Hala Stulecia ze względu na swoją przełomowość, objawiającą się między innymi największą na Ziemi kopułą, wraz z otaczającymi ją Terenami Wystawowymi Wrocławia, została umieszczona na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł narodził się w latach 1912-1913. Wzniesiono go przy ulicy Wystawowej na Dąbiu we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Hans Poelzig. Prezentuje on ekspresjonistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Pawilon Czterech Kopuł nie powstałby gdyby nie bano się, iż Hala Stulecia runie ze względu na swoją przełomową architekturę i konstrukcję. Pawilon Czerech Kopuł mimo wszystko pod tym kątem też wykazywał się przełomowością, choć nie aż na taką skalę jak Hala Stulecia. W Pawilonie Czterech Kopuł organizowano Wystawę Stulecia i Wystawę Ziem Odzyskanych, po czym mieściły się w nim Wytwórnia Filmów Fabularnych, Kino Pokój i Muzeum Sztuki Współczesnej.
Stadion Olimpijski we Wrocławiu
Stadion Olimpijski narodził się w latach 1926-1928. Wzniesiono go przy ulicy Paderewskiego na Dąbiu w pobliżu Biskupina we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Richard Konwiarz. Prezentuje on architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Stadion zyskał nazwę Olimpijskiego nie dlatego, że odbywały się na nim Igrzyska Olimpijskie, ale dlatego, że zajął brązowy medal na Olimpiadzie Architektonicznej w Los Angeles. Mimo, że na Stadionie Olimpijskim nie odbywały się Igrzyska Olimpijskie, to w 2017 roku odbywało się na nim World Games, zwane Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich.
Poczta we Wrocławiu
Urząd Poczty z Muzeum Poczty i Telekomunikacji narodził się w latach 1926-1929. Wzniesiono go przy ulicy Krasińskiego na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Lothar Neumann. Prezentuje on ekspresjonistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz ceglaną konstrukcję. Poczta stanowiła pierwszy wieżowiec w mieście, przewyższały ją wówczas tylko wieże i wieże z hełmami należące do obiektów sakralnych.
Panorama Racławicka we Wrocławiu
Panorama Racławicka we Wrocławiu narodziła się w latach 1966-1985. Wzniesiono ją przy ul. Purkyniego na Historycznym Centrum we Wrocławiu. Obiekt zaprojektowali Marek Dziekoński oraz Ewa Dziekońska. Prezentuje on brutalistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Panorama Racławicka kryje potężne malowidło Bitwa pod Racławicami autorstwa wielu malarzy na czele z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem. Nie tylko malowidło pozostaje cenne, ale również sama rotunda figurująca jako zabytek. W rotundzie planowano najpierw wywiesić malowidło, a następnie planowano przeznaczyć ją na siedzibę partii komunistycznej, zrealizowano jednak pierwotny pomysł.
Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu
Kościół Ducha Świętego narodził się w latach 1973-1979. Wzniesiono go przy ulicy Bardzkiej na pograniczu Gaju, Tarnogaju oraz Hub we Wrocławiu. Obiekt zaprojektowali Jerzy Wojnarowicz, Waldemar Wawrzyniak, Wojciech Święcicki oraz Tadeusz Zipser. Prezentuje on organiczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Dominujący w architekturze Kościoła Ducha Świętego organicyzm naśladuje w kulturze naturę przez plastyczność i żywiołowość, co również fenomenalnie nawiązuje do patrona obiektu, czyli Trzeciej Osoby Boskiej. Ponadto Kościół Ducha Świętego, w którym pierwszą mszę odprawiono w roku 1974, to pierwszy kościół postawiony we Wrocławiu po dramatycznym roku 1945.
Stadion Miejski we Wrocławiu
Stadion Miejski we Wrocławiu narodził się w latach 2009-2011. Wzniesiono go przy alei Śląska na Pilczycach we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował zespół J.S.K. Architekci. Prezentuje on architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Stadion Miejski został wybudowany według najnowszych standardów na potrzeby goszczącego w Polsce i na Ukrainie EURO 2012 w piłce nożnej. W ramach EURO na Stadionie Miejskim rozegrany został mecz Czechy kontra Polska, podczas którego tryumfowały Czechy.
Most Rędziński we Wrocławiu
Most Rędziński stanowiący fragment Autostradowej obwodnicy Wrocławia narodził się w latach 2008-2011. Wzniesiono go nad rzekami Odrą i Ślęzą oraz nad Wyspą Rędzińską na pograniczu Osobowic i Rędzina we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Jan Biliszczuk. Prezentuje on futurystyczną architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Most Rędziński za sprawą swojej powierzchni wynoszącej 70,000 metrów kwadratowych, stanowi największy most żelbetowy na Ziemi i jeden z największych mostów betonowych na Ziemi. Wysokość pylonu mostu licząca 122 metry zapewnia mu miano trzeciego najwyższego obiektu we Wrocławiu, a jednocześnie najwyższego mostu w Polsce.
Sky Tower we Wrocławiu
Sky Tower narodził się w latach 2008-2012. Wyrósł przy ulicy Powstańców Śląskich w pobliżu placu Powstańców Śląskich na Południu we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Dariusz Dziubiński. Prezentuje on futurystyczną architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Wysokość drapacza chmur licząca 206 metrów do dachu, zapewnia mu miano najwyższego obiektu we Wrocławiu, na Śląsku, w Polsce, a nawet w Europie Środkowej, przy zaliczaniu do niej Polski, Czech, Słowacji, Węgier. Sky Tower jednak bije ten rekord pod warunkiem, że mierzy się jego wysokość do dachu, która wynosi 206 metrów, a nie wysokość z iglicą wynoszącą 215 metrów, bo w Europie Środkowej występują inne obiekty, których wysokość z iglicą przewyższa 215 metrów.
OVO we Wrocławiu
OVO narodziło się w latach 2012-2016. Wyrosło przy ulicy Podwale na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Asaf Gottesman. Prezentuje on futurystyczną architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. OVO zostało pokryte corianem, czyli unikalnym materiałem z żywicy akrylowej i minerałów, który mimo krążących zanieczyszczeń pozwoli zachować na długo równie unikalnemu budynkowi jasny wygląd.
Stadion Miejski we Wrocławiu na pewno gigantyczny ale czy przełomowy?
Stadion Miejski spełnia wymogi stadionu najwyższej kategorii UEFA, a to czyni go przełomowym, bo na Stadionie Olimpijskim, również przełomowym, choć pod innym kątem, nie rozegra się na przykład Mistrzostw Europy, które rozegrano na Stadionie Miejskim.
Przełomowe obiekty we Wrocławiu znaczy w niektórych przypadkach najwyższe, tak jak Sky Tower czy Most Rędziński!
TOP 3 w kategorii najwyższe obiekty Wrocławia: Sky Tower – 206 metrów wysokości, Komin Elektrociepłowni – 186 metrów wysokości, Most Rędziński – 122 metry wysokości.
Duma współczesnego Wrocławia 😉
Wrocławskie symbole XXI wieku 😉