Kraków ma smoka, Warszawa ma syrenkę, Praga ma lwa, a Wrocław ma krasnale. Krasnali we Wrocławiu jest niemal 400. Mali goście szybko stali się małymi mieszkańcami tego wielkiego miasta. Dziś wrocławskie krasnale tworzą potężną zgraję rządzącą nadodrzańską metropolią. Oto wrocławskie Krasnale…

 

Wrocławskie Krasnale

Zgrają wrocławskich krasnali dowodzi Papa Krasnal

Pomarańczowa Alternatywa a wrocławskie krasnale

Krasnal to symbol Pomarańczowej Alternatywy, czyli antykomunistycznego ruchu happeningowego. Ruch ten działał w Polsce, w Czechosłowacji, na Węgrzech, ale narodził się właśnie we Wrocławiu. Krasnale malowano jako wyśmiewanie się z komunistycznej cenzury, przykładowo gdy na murze obywatele zamieszczali pewne hasło, władza natychmiast je zamalowywała, a obywatele w ramach buntu malowali na zamalowanej plamie krasnala. Twórca Pomarańczowej Alternatywy, Waldemar Major Fydrych, żartobliwie tłumaczył to kolejno jako: tezę, antytezę i syntezę. Na pamiątkę tego ruchu, w 2001 roku, przy ul. Świdnickiej, czyli w miejscu organizowania happeningów, stanął Pomnik Pomarańczowej Alternatywy, nazywany Papą Krasnalem. Na kanwie jego popularności, szybko realizowano kolejne krasnale, choć planowano tylko tego jednego. Co więcej, wrocławskie krasnale doczekały się nawet Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków, który odbywa się jesienią każdego roku w Parku Staromiejskim.

 

Wrocławskie Krasnale - Papa Krasnal

Papa Krasnal

Papa Krasnal

Największy i najdostojniejszy spośród wrocławskich krasnali. Kiedyś działacz, który zasłynął w Pomarańczowej Alternatywie, dowodząc wszystkimi skrzatami. Obecnie nie zajmuje się polityką, ale jego reputacja wciąż go wyprzedza i budzi respekt zgrai. Papa Krasnal, który pojawił się we Wrocławiu jako pierwszy, mieszka na ul. Świdnickiej.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Rzeźnik

Krasnal Rzeźnik

Krasnal Rzeźnik

Jatki stanowiły kiedyś miejsce sprzedaży mięsa, obecnie natomiast mieszczą się na nich małe galerie rzemiosła i sztuki. Na Jatkach nie tylko świnia, prosię, królik, koza, kogut, gęś, jajo i krowa doczekały się swojego pomnika, ale również krasnal. Choć wrocławskie krasnale obecnie przeszły na wegetarianizm, to krasnal o imieniu Rzeźnik upamiętnia mniej cywilizowane czasy, gdy krasnale osiedliły się we Wrocławiu i łowiły w Odrze ryby, aby się najeść. Krasnal Rzeźnik, który pojawił się we Wrocławiu jako drugi, mieszka na Jatkach.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnale Syzyfki

Krasnale Syzyfki

Krasnale Syzyfki

Syzyfki już od lat pchają granitową kulę bez większego efektu. Nic dziwnego, skoro jeden popycha ją do przodu, a drugi odpycha ją do tyłu, co sprawia, że kula stoi w miejscu. Syzyfki to zdecydowanie najpopularniejsze z wrocławskich krasnali. Krasnale Syzyfki, które jako trzecie pojawiły się we Wrocławiu, mieszkają na ul. Świdnickiej.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Gołębnik

Krasnal Gołębnik

Krasnal Gołębnik

Wrocławskie gołębie i wrocławskie krasnale żyją ze sobą w symbiozie. Małe krasnale nigdy nie opanowały sztuki latania, jednak zaznajomiły się z ptakami i w razie potrzeby mogą liczyć na szybki transport. Krasnal Gołębnik mieszka na Rynku przy Ratuszu, nieopodal wejścia do siedziby Prezydenta i Rady Miasta.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal WrocLovek

Krasnal WrocLovek

Krasnal WrocLovek

Krasnale zamieszkują Wrocław od zarania dziejów, ale według różnych pogłosek, to właśnie WrocLovek zachęcił je do ich ujawnienia się w nim. Krasnal o imieniu WrocLovek to symbol integracji małych wrocławian z dużymi wrocławianami. Trzyma on w ręku serce z wyrytym herbem miasta. Krasnal WrocLovek mieszka na ul. Odrzańskiej między kamieniczkami Jaś i Małgosia.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Życzliwek

Krasnal Życzliwek

Krasnal Życzliwek

Życzliwek to Krasnal, na którego cześć ustanowiono we Wrocławiu na 21-go listopada każdego roku Dzień Życzliwości. Życzliwek pozostaje życzliwy dla wszystkich dniami i nocami, zawsze pogada i zapozuje do zdjęcia, a w wolnej chwili odpali komputer i poprowadzi swojego bloga w internecie. Trzyma on w ręku słonecznik. Krasnal Życzliwek mieszka na Rynku przy Fontannie Zdrój.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Leszko

Krasnal Leszko

Krasnal Leszko

Leszko to nikt inny jak krasnalowa wersja Leszka Cichońskiego. Za jego sprawą 1-go maja każdego roku na wrocławskim Rynku zbierają się gitarzyści i grając wspólnie utwór Hey Joe, próbują pobić Gitarowy Rekord Guinessa. Właśnie dlatego Leszko ma gitarę i jest ubrany w koszulkę z napisem Gitarowy Rekord Guinessa. Krasnal Leszko mieszka na Rynku przy pl. Gołębim.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Florianek

Krasnal Florianek

Krasnal Florianek

Florianek, czyli kominiarz, to najbardziej wymacany krasnal. Bo skoro kominiarz, to wszyscy, którzy go spotykają, liczą, że jeśli go dotkną, to spotka ich szczęście. Krasnal Florianek mieszka na ul. Świdnickiej.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Klaunuś

Krasnal Klaunuś

Krasnal Klaunuś

Klaunuś, czyli ulubieniec wszystkich, słynie ze swojej serdeczności, radości i niezmierzonego poczucia humoru. Przyjechał do Wrocławia na specjalne zaroszenie krasnali, które chciały, aby rozbawiał dzieci i matki przed Szpitalem Kliniką Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Krasnal Klaunuś mieszka na ul. Borowskiej.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Strażnik/Śpioch

Krasnal Strażnik/Śpioch

Krasnal Strażnik/Śpioch

Za kamieniczkami Jaś i Małgosia kryje się wejście do podziemnej krainy krasnali. Strzeże go Krasnal Strażnik, który został przechrzczony na Krasnala Śpiocha, bo pełniąc wartę usnął. Krasnal Strażnik/Śpioch mieszka na ul. św. Mikołaja, tuż za kamieniczkami Jaś i Małgosia.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Lionek oraz Dziki Kocur

Krasnal Lionek oraz Dziki Kocur

Krasnal Lionek oraz Dziki Kocur

Swoją znajomość z kotami krasnale póki co zaczęły od dzikich kotów, a mianowice od lwów. Efektem tego krasnale, które żyją w symbiozie z lwami, nazwano Lionkami. Krasnal Lionek mieszka w Sukiennicach [przy Restauracji Butchery & Grill], a jego bliźniak w ZOO [w Restauracji Letniej] .

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Piwożłopek oraz Pieseł Piwosz

Krasnal Piwożłopek oraz Pieseł Piwosz

Krasnal Piwożłopek oraz Pies Piwosz

Wrocławskie krasnale jeszcze nie zasymilowały się z kotami, ale z psami i owszem, a przynajmniej z jednym. Krasnal Piwożłopek nie tylko pije piwo z buldogiem Piwoszem, ale i stuka się z nim kuflem przed znanym browarem. Prawdziwi kumple. Krasnal Piwożłopek mieszka na Rynku przy Browarze Pod Złotym Psem.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnale Nowożeńcy

Krasnale Nowożeńcy

Krasnale Nowożeńcy

On z  arystokratycznego rodu krasnoludów, ona zwykła krasnalka, połączyło ich jednak uczucie, które zwyciężyło różnice społeczne, a nawet sprzeciw Papy Krasnala. Nic więc dziwnego, że Pan Krasnalski i Pani Krasnalska, jako świeżo upieczeni małżonkowie obejmują się czule przed Urzędem Stanu Cywilnego. Te najbardziej rozkochane krasnale ukazują wielką potęgę miłości. Krasnale Nowożeńcy mieszkają na ul. Włodkowica.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Rektorek/Kaznodzieja

Krasnal Rektorek/Kaznodzieja

Krasnal Rektorek/Kaznodzieja

Jedni uważają go za profesora, drudzy za kapłana, a wszystko przez ten poważy strój. Możliwe, że łączy on jedną i drugą profesję, w końcu pierwotnie we Wrocławiu wykładano tylko teologię i filozofię. To najbardziej uczony spośród krasnalowej społeczności i rektor ich uczelni. Krasnal Rektorek/Kaznodzieja mieszka na pl. Uniwersyteckim.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Wrocławiak

Krasnal Wrocławiak

Krasnal Wrocławiak

Jeden z krasnali to prawdziwy europejczyk, bo kryje w sobie geny różnych narodowości. Nic dziwnego, skoro Wrocław na przestrzeni wieków znajdował się pod wpływami Polski, Czech, przez moment Węgier, znów Czech, Austrii, Niemiec, przez moment Rosji i znów Polski. W rzeczywistości wydawnictwo TUM wydało książkę w języku polskim i niemieckim, pod tytułem Urodziłem się we Wrocławiu, przedstawiającą wielonarodowość miasta, a krasnal trzyma w ręku właśnie tę książkę. Krasnal Wrocławiak mieszka na Ostrowie Tumskim, na pl. Katedralnym.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Profesorek/Miodek

Krasnal Profesorek/Miodek

Krasnal Profesorek/Miodek

Jeden z krasnali uważał profesora Miodka wykładającego na wrocławskiej uczelni i występującego we wrocławskiej telewizji za tak wielki autorytet, że poddał się operacji plastycznej. Tak oto słynny profesor Miodek posiada swojego sobowtóra w postaci krasnala. W rzeczywistości profesor Miodek przechodząc na emeryturę otrzymał swój krasnalowy sobowtór w prezencie od studentów i postanowił, aby zamontowano go przed budynkiem uczelni. Krasnal Profesorek mieszka na Ostrowie Książęcym, na pl. Nankiera.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Wentyl

Krasnal Wentyl

Krasnal Wentyl

Jedyny krasnal, który nie podróżuje na gołębiach, ale na motocyklu. Nie pozwala on wsiadać innym krasnalom na swój motor ze względów bezpieczeństwa, ale zawsze chętnie ich podwozi. Krasnal Wentyl przemierza wrocławskie szlaki, choć przeważnie spotkać go można pod w jednym miejscu, mianowicie tam, gdzie spotyka się brać motocyklowa, skąd wyrusza na swoje rajdy. Krasnal Wentyl mieszka na ul. Szewskiej.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Rycerz Jadwiżański

Krasnal Rycerz Jadwiżański

Krasnal Rycerz Jadwiżański

Krasnal zawsze gotowy stanąć do boju. Rycerz, który przybrał przydomek Jadwiżański na cześć świętej i księżnej śląskiej, Jadwigi. Uzbrojony w miecz i tarczę z herbem Leśnicy [stanowiącej najpierw wieś, następnie miasto, ponownie wieś, aż wreszcie osiedle Wrocławia] strzeże wejścia do Zamku. Krasnal Rycerz Jadwiżański na pl. Świętojańskim.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Antykwarek/Zboczuch

Krasnal Antykwarek/Zboczuch

Krasnal Antykwarek/Zboczuch

Krążą pogłoski, że to fan sztuki i rzemiosła podziwiający rzeźbę nagiej kobiety przy wejściu do antykwariatu, ale tak naprawdę to bardzo niegrzeczny krasnal. Oficjalnie nazywa się go Antykwarkiem, nieoficjalnie – Zboczuchem. Krasnal Antykwarek/Zboczuch mieszka na pl. Kościuszki, przy antykwariacie Daes kryjącym się między Galerią Renoma a Kinem Dolnośląskie Centrum Filmowe.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Śpiewak oraz Krasnalka Balerina

Krasnal Śpiewak oraz Krasnalka Balerina

Krasnal Śpiewak oraz Krasnalka Balerina

Krasnal Śpiewak zachwyca swoim tenorowym głosem. Towarzyszy mu Krasnalka Balerina, która z kolei zachwyca swoim tańcem. To przedstawiciele skrzatów wśród artystów Opery Wrocławskiej. Krasnal Śpiewak oraz Krasnalka Balerina mieszkają na ul. Świdnickiej, tuż przed Operą Wrocławską.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Vincent

Krasnal Vincent

Krasnal Vincent

Kochany przez publiczność i krytyków film Twój Vincent, wyświetlano w kinach i na festiwalach w każdym zakątku Ziemi, a finalnie otrzymał on statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej oraz nominację do Amerykańskiej Nagrody Filmowej, czyli Oscara. Nadodrzańska metropolia szczyci się tym, bo to wybitne dzieło poświęcone malarzowi Vincentowi Van Goghowi powstawało między innymi we Wrocławiu. Obrazy-kadry do Twojego Vincenta tworzyła setka malarzy, a wśród nich Krasnal Vincent. Krasnal Vincent mieszka przy ul. Kazimierza Wielkiego, nieopodal Papy Krasnala.

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Kinoman

Krasnal Kinoman

Krasnal Kinoman

Gościł na największych festiwalach filmowych oraz największych salach kinowych, ale najbardziej spodobało mi się we Wrocławiu. W końcu we Wrocławiu też wiele się dzieje, między innymi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, który organizuje Kino Nowe Horyzonty. Krasnal Kinoman przemierza miasto na rowerze złożonym z rolek filmowych, a przemierza nie nigdzie indziej, jak do Nowych Horyzontów. Krasnal Kinoman mieszka przy ul. Kazimierza Wielkiego, przed Nowymi Horyzontami.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnal Szoł Mastgołon

Krasnal Szoł Mastgołon

Krasnal Szoł Mastgołon

Freddie Mercury z zespołu Queen śpiewał Show must go on, Przedstawienie musi trwać – i przedstawienie trwa, zwłaszcza w Capitolu. Krasnal Szoł Mastgołon, który śpiewa, tańczy i gra, pragnie zrobić karierę na Broadwayu w Nowym Jorku, póki co jednak gra w Capitolu we Wrocławiu. Krasnal Szoł Mastgołon mieszka przy ul. Piłsudskiego, w Capitolu.

 

Wrocławskie Krasnale - Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna

Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna

Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna

Krasnale kochają muzykę, a dowód na to stanowią te z Narodowego Forum Muzyki. Gdy w Narodowym Forum Muzyki odbywają się koncerty dla dużych wrocławian w Narodowym Forum Muzyki, między innymi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, to przed nim odbywają się koncerty dla małych wrocławian grane nie przez nikogo innego, jak właśnie przez małych wrocławian. Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna mieszka przy pl. Wolności, przed Narodowym Forum Muzyki.

 

Krasnal Wierzbownik, czyli jeden z Krasnali Wodnej Krainy

Krasnal Wierzbownik, czyli jeden z Krasnali Wodnej Krainy

Krasnale Wodnej Krainy

Wyglądają inaczej niż krasnale żyjące we Wrocławiu, bo to krasnale z Wodnej Krainy. Przywędrowały do nadodrzańskiej metropolii w związku z globalnymi migracjami i poczuwszy jej wyjątkowy klimat, już w niej zostały. Wśród nich znajdują się: Wierzbownik czytający książkę, Parasolnik rozkładający parasol, Aktor odgrywający rolę, Ogrodnik dbający o zieleń, Puszczający Stateczki bawiący się w fontannie, Zbierający Wodę również bawiący się w fontannie oraz Karmiący Gołębie, który zasymilował się z nimi. Krasnale Wodnej Krainy mieszkają na pl. Teatralnym, tuż przed Teatrem Lalek.

 

Wrocławskie Krasnale

Zgrają wrocławskich krasnali dowodzi Papa Krasnal

Wrocław miastem krasnali

Wrocławianie śmieją się, że mieszkają u nich trzy rodzaje gnomów: szczury, gołębie oraz krasnale. O ile nienawidzą oni szczurów i gołębi, o tyle wrocławskie krasnale kochają. A miłość ta objawia się coraz większą liczbą skrzatów na ulicach i placach ich miasta. Otóż krasnala może postawić każda osoba – wystarczy jedynie, że wprowadzi go do rejestru krasnali i zapłaci za jego wykonanie mniej więcej osiem tysięcy złotych.