Most Rędziński to na obecny stan najwyższy most we Wrocławiu oraz pod kątem powierzchni największy most na Ziemi. Choć narodził się w roku 2011, stanowi nieodłączny element panoramy Wrocławia, tak jak również przepływającej przez niego Odry. A to za sprawą 122 metrów wysokości.
Most Rędziński, czyli symbol symbiozy między Wrocławiem a Odrą
Geneza i dzieje Wrocławia zgrabnie przeplatają się z Odrą. Odra, obok Widawy, Ślęzy, Bystrzycy i Oławy, stanowi jedną z pięciu rzek, a zarazem najważniejszą, przepływających przez Wrocław. Na przestrzeni wieków Odra okazywała się dla Wrocławia błogosławieństwem oraz przekleństwem. Otóż z jednej strony za sprawą Odry we Wrocławiu rozwinęła się cywilizacja, ale z drugiej strony Odra co mniej więcej sto lat fundowała Wrocławiowi wielką powódź. Największą spośród wszystkich powodzi, zwaną Powodzią Tysiąclecia, Odra sprowadziła do Wrocławia w 1997 roku, gdy zalała 30% powierzchni miasta. Odra jednak wzbogaca krajobraz Wrocławia na tyle, że nazywa się go Wenecją Północy, a co za tym idzie Miastem Stu Mostów, bo w poprzecinanym rzeką mieście występuje ponad sto przepraw. Do najpopularniejszych z nich należą: Most Grunwaldzki, Most Pokoju, Most Tumski, Most Piaskowy, Mosty Młyńskie, Most Zwierzyniecki i największy spośród wszystkich wrocławskich mostów Most Rędziński.
Most Rędziński jednym spośród stu wrocławskich mostów
Most Rędziński rozpinający się w północnej strefie miasta, na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, nad rzekami Odrą i Ślęzą oraz nad Wyspą Rędzińską, to jedna z wizytówek Wrocławia. Do realizacji dopuszczono projekt z roku 2008. Zakładał on, że dominantą mostu stanie się pylon wznoszący się na imponującą wysokość 122 metrów. Obiekt składa się z czterech elementów: estakad, przeprawy, pylonu oraz want, czyli cięgien, za pomocą których przeprawa została zawieszona na pylonie. Pod kątem architektury został zaprojektowany w duchu postmodernizmu. Pod kątem konstrukcji został zrealizowany został z żelbetu i stali. Budowa Mostu Rędzińskiego, zakłócona chwilowo powodzią w 2010 roku, trwała w latach 2008-2011.
Megalomański Most Rędziński we Wrocławiu
Most Rędziński liczy 122 metry wysokości, a rozmiar ten nadaje mu tytuł najwyższego mostu w nadodrzańskiej metropolii i czyni przełomowym. Pozostaje on najwyższym mostem jednak nie tylko we Wrocławiu i na Śląsku, ale również w Polsce. Podobne rekordy pobija w kwestii długości, gdzie łączna długość mostu wynosi 1742 metry, na które składają się 520-metrowa estakada północna, 610-metrowa estakada południowa i 612-metrowa właściwa przeprawa. Prawdziwe tryumfy Most Rędziński święci jednak w kategorii największy most powierzchniowo. Jego powierzchnia wynosząca 70,000 metrów kwadratowych gwarantuje mu laur zwycięstwa jako największego mostu żelbetowego na Ziemi [licząc tylko jeden rodzaj betonu wzmocniony żelazem] oraz czwarte miejsce jako największego mostu betonowego na Ziemi [licząc wszystkie rodzaje betonu]. We Wrocławiu 122-metrowy Most Rędziński wyrasta ponad wszelką zabudowę. Przeganiają go tylko: 206-metrowy Sky Tower oraz 186-metrowy komin elektrociepłowni.
Most Rędziński zza kulis
Most z dominującym pylonem o kształcie litery H zaprojektował Jan Biliszczuk z Zespołem Badawczo-Projektowym Wrocławskie Mosty. Wykonał go Mostostal i Acciona Infraestructuras. Most Rędziński wchodzi w skład Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, nazywanej Autostradą A8. Licząca 22,4 km trasa obejmuje kolejno węzły: Wrocław Południe, Wrocław Zachód, Wrocław Lotnisko, Wrocław Stadion, Wrocław Północ, Wrocław Psie Pole. Most składa się z dwóch pasów ruchu i jednego pasa awaryjnego w kierunku północnym oraz identycznej liczby pasów w kierunku południowym. W czasie budowy mostu nazywano go nieoficjalnie Mostem Rędzińskim. Gdy budowę mostu skończono ogłoszono konkurs na nazwę dla niego, w którym określenie Most Rędziński wygrało z określeniami Śląski, Dolnośląski, Promienny, Autostradowy, Królewski, Zachodni, czy Gigant, stając się jego oficjalną nazwą.
Punkt widokowy Most Rędziński we Wrocławiu
122-metrowy Most Rędziński, jako jeden z najwyższych obiektów we Wrocławiu, jawi się jako fantastyczny punkt widokowy. Punkt widokowy na Moście Rędzińskim pozostaje jednak niedostępny dla turystów. W środku pylonu znajdują się drabinki prowadzące na szczyt. Z Mostu Rędzińskiego rozciąga się widok na panoramę Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Co ciekawe Mostem Rędzińskim mogą poruszać się zmotoryzowani, a piesi i rowerzyści muszą zapomnieć o przechadzce po nim. W końcu Most Rędziński to po prostu fragment autostrady, a po autostradzie przemierza się tylko samochodem. Żadna strata, bo z mostu nie widać krajobrazów Wrocławia, a tylko przepływającą Odrę oraz otaczające tereny zielone.