Na przestrzeni wieków powstawały we Wrocławiu obiekty, którymi metropolia nad Odrą szczyciła się na arenie europejskiej. Ale dopiero w XX oraz XXI stuleciu powstawały we Wrocławiu obiekty przełomowe pod kątem architektury oraz konstrukcji, a co za tym idzie zmieniające oblicze stolicy Śląska. W poczet przełomowych obiektów Wrocławia wliczają się między innymi: Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Poczta, Stadion Olimpijski, Panorama Racławicka, Kościół Ducha Świętego, Stadion Miejski, Most Rędziński, Sky Tower, czy OVO.

HALA STULECIA WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia narodziła się w latach 1911-1913. Wzniesiono ją ulicy Wystawowej na Dąbiu we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Max Berg. Prezentuje on ekspresjonistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. W Hali Stulecia organizowano Wystawę Stulecia, Światowy Kongres Intelektualistów, Wystawę Ziem Odzyskanych, Światowy Kongres Eucharystyczny, Europejską Stolicę Kultury i wiele innych wydarzeń, ponadto mieściło się w niej Kino Gigant. W Hali Stulecia odbywały się też wydarzenia sportowe, w tym goszczące w Polsce EURO 1963 w piłce koszykowej oraz EURO 2016 w piłce ręcznej. Hala Stulecia ze względu na swoją przełomowość, objawiającą się między innymi największą na Ziemi kopułą, wraz z otaczającymi ją Terenami Wystawowymi Wrocławia, została umieszczona na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

PAWILON CZTERECH KOPUŁ WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł narodził się w latach 1912-1913. Wzniesiono go przy ulicy Wystawowej na Dąbiu we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Hans Poelzig. Prezentuje on ekspresjonistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Pawilon Czterech Kopuł nie powstałby gdyby nie bano się, iż Hala Stulecia runie ze względu na swoją przełomową architekturę i konstrukcję. Pawilon Czerech Kopuł mimo wszystko pod tym kątem też wykazywał się przełomowością, choć nie aż na taką skalę jak Hala Stulecia. W Pawilonie Czterech Kopuł organizowano Wystawę Stulecia i Wystawę Ziem Odzyskanych, po czym mieściły się w nim Wytwórnia Filmów Fabularnych, Kino Pokój i Muzeum Sztuki Współczesnej.

STADION OLIMPIJSKI WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Stadion Olimpijski we Wrocławiu

Stadion Olimpijski we Wrocławiu

Stadion Olimpijski narodził się w latach 1926-1928. Wzniesiono go przy ulicy Paderewskiego na Dąbiu w pobliżu Biskupina we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Richard Konwiarz. Prezentuje on architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Stadion zyskał nazwę Olimpijskiego nie dlatego, że odbywały się na nim Igrzyska Olimpijskie, ale dlatego, że zajął brązowy medal na Olimpiadzie Architektonicznej w Los Angeles. Mimo, że na Stadionie Olimpijskim nie odbywały się Igrzyska Olimpijskie, to w 2017 roku odbywało się na nim World Games, zwane Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich.

URZĄD POCZTY Z MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI

Przełomowe obiekty Wrocławia – Urząd Poczty z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Poczta we Wrocławiu

Urząd Poczty z Muzeum Poczty i Telekomunikacji narodził się w latach 1926-1929. Wzniesiono go przy ulicy Krasińskiego na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Lothar Neumann. Prezentuje on ekspresjonistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz ceglaną konstrukcję. Poczta stanowiła pierwszy wieżowiec w mieście, przewyższały ją wówczas tylko wieże i wieże z hełmami należące do obiektów sakralnych.

PANORAMA RACŁAWICKA WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka we Wrocławiu narodziła się w latach 1966-1985. Wzniesiono ją przy ul. Purkyniego na Historycznym Centrum we Wrocławiu. Obiekt zaprojektowali Marek Dziekoński oraz Ewa Dziekońska. Prezentuje on brutalistyczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Panorama Racławicka kryje potężne malowidło Bitwa pod Racławicami autorstwa wielu malarzy na czele z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem. Nie tylko malowidło pozostaje cenne, ale również sama rotunda figurująca jako zabytek. W rotundzie planowano najpierw wywiesić malowidło, a następnie planowano przeznaczyć ją na siedzibę partii komunistycznej, zrealizowano jednak pierwotny pomysł.

KOŚCIÓŁ DUCHA ŚWIĘTEGO WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu

Kościół Ducha Świętego narodził się w latach 1973-1979. Wzniesiono go przy ulicy Bardzkiej na pograniczu Gaju, Tarnogaju oraz Hub we Wrocławiu. Obiekt zaprojektowali Jerzy Wojnarowicz, Waldemar Wawrzyniak, Wojciech Święcicki oraz Tadeusz Zipser. Prezentuje on organiczną architekturę w duchu modernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Dominujący w architekturze Kościoła Ducha Świętego organicyzm naśladuje w kulturze naturę przez plastyczność i żywiołowość, co również fenomenalnie nawiązuje do patrona obiektu, czyli Trzeciej Osoby Boskiej. Ponadto Kościół Ducha Świętego, w którym pierwszą mszę odprawiono w roku 1974, to pierwszy kościół postawiony we Wrocławiu po dramatycznym roku 1945.

STADION MIEJSKI WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Stadion Miejski we Wrocławiu

Stadion Miejski we Wrocławiu

Stadion Miejski we Wrocławiu narodził się w latach 2009-2011. Wzniesiono go przy alei Śląska na Pilczycach we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował zespół J.S.K. Architekci. Prezentuje on architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Stadion Miejski został wybudowany według najnowszych standardów na potrzeby goszczącego w Polsce i na Ukrainie EURO 2012 w piłce nożnej. W ramach EURO na Stadionie Miejskim rozegrany został mecz Czechy kontra Polska, podczas którego tryumfowały Czechy.

MOST RĘDZIŃSKI WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Most Rędziński we Wrocławiu

Most Rędziński we Wrocławiu

Most Rędziński stanowiący fragment Autostradowej obwodnicy Wrocławia narodził się w latach 2008-2011. Wzniesiono go nad rzekami Odrą i Ślęzą oraz nad Wyspą Rędzińską na pograniczu Osobowic i Rędzina we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Jan Biliszczuk. Prezentuje on futurystyczną architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Most Rędziński za sprawą swojej powierzchni wynoszącej 70,000 metrów kwadratowych, stanowi największy most żelbetowy na Ziemi i jeden z największych mostów betonowych na Ziemi. Wysokość pylonu mostu licząca 122 metry zapewnia mu miano trzeciego najwyższego obiektu we Wrocławiu, a jednocześnie najwyższego mostu w Polsce.

SKY TOWER WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – Sky Tower we Wrocławiu

Sky Tower we Wrocławiu

Sky Tower narodził się w latach 2008-2012. Wyrósł przy ulicy Powstańców Śląskich w pobliżu placu Powstańców Śląskich na Południu we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Dariusz Dziubiński. Prezentuje on futurystyczną architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. Wysokość drapacza chmur licząca 206 metrów do dachu, zapewnia mu miano najwyższego obiektu we Wrocławiu, na Śląsku, w Polsce, a nawet w Europie Środkowej, przy zaliczaniu do niej Polski, Czech, Słowacji, Węgier. Sky Tower jednak bije ten rekord pod warunkiem, że mierzy się jego wysokość do dachu, która wynosi 206 metrów, a nie wysokość z iglicą wynoszącą 215 metrów, bo w Europie Środkowej występują inne obiekty, których wysokość z iglicą przewyższa 215 metrów.

OVO WE WROCŁAWIU

Przełomowe obiekty Wrocławia – OVO we Wrocławiu

OVO we Wrocławiu

OVO narodziło się w latach 2012-2016. Wyrosło przy ulicy Podwale na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Obiekt zaprojektował Asaf Gottesman. Prezentuje on futurystyczną architekturę w duchu postmodernizmu oraz żelbetową konstrukcję. OVO zostało pokryte corianem, czyli unikalnym materiałem z żywicy akrylowej i minerałów, który mimo krążących zanieczyszczeń pozwoli zachować na długo równie unikalnemu budynkowi jasny wygląd.