We wrocławskich kinach wyświetla się też filmy, które wcześniej kręci się we Wrocławiu. Bo nadodrzańską metropolię filmowcy uwielbiają wybierać jako scenerię do swoich dzieł.Oto najgłośniejsze filmy powstałe we Wrocławiu:

Film Popiół i Diament

Film Popiół i Diament

Popiół i Diament

Popiół i Diament to polski film fabularny. Dzieło Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Jerzego Andrzejewicza powstało w roku 1958. Kręcono je w Trzebnicy i we Wrocławiu – między innymi w Hotelu Monopol. W roli głównej wystąpił Zbyszek Cybulski. Działacz Armii Krajowej, Maciek Chełmicki, dostaje zlecenie zabicia partyjnego sekretarza, ale przypadkiem zabija on jednak kogoś innego. Musi on powtórzyć swoje zadanie, ale nie może tego zrobić, bo spotyka dziewczynę, która odmienia jego życie.

Film Lalka

Film Lalka

Lalka

Lalka to polski film fabularny. Dzieło Wojciecha Hasa na podstawie powieści Bolesława Prusa powstało w roku 1968. Kręcono je w Jedlinie-Zdroju i we Wrocławiu – między innymi na Dworcu Wrocław-Świebodzki. W roli głównej wystąpiła Beata Tyszkiewicz. Zamożny kupiec, Stanisław Wokulski, stara się zdobyć serce zubożałej, aczkolwiek wyniosłej arystokratki, Izabeli Łęckiej, co doprowadza go na manowce.

Film Zimna Wojna

Film Zimna Wojna

Zimna Wojna

Zimna Wojna to polsko-brytyjski film fabularny. Dzieło Pawła Pawlikowskiego powstawało w roku 2017. Kręcono je między innymi we Wrocławiu. W rolach głównych wystąpili Tomasz Kot, Joanna Kulig i Borys Szyc. Oś wątkową stanowi osadzona w czasach Żelaznej Kurtyny miłość między pianistą Wiktorem i tancerką Zulą, której dramat tkwi w tym, że nie umieją oni ze sobą żyć, a jednocześnie nie umieją żyć bez siebie. Zimna Wojna doczekała się wielu nagród, w tym do Złotej Palmy i Europejskiej Nagrody Filmowej, a także wielu nominacji, w tym do Amerykańskiej Nagrody Filmowej, czyli Oscara.

Film Pokot

Film Pokot

Pokot

Pokot to polsko-czesko-słowacko-szwedzki film fabularny. Dzieło Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik na podstawie powieści Olgi Tokarczuk powstało w roku 2017. Choć nie kręcono go w samym Wrocławiu, to wykorzystano jako scenerię otaczające go tereny Śląska, między innymi Kotlinę Kłodzką. W roli głównej wystąpiła Agnieszka Mandat. Starsza kobieta, Janina Duszejko, wobec bezradności służb mundurowych prowadzi własne śledztwo. Dotyczy ono serii morderstw na myśliwych, do których dochodzi w Sudetach. Pokot obsypano licznymi nagrodami, w tym Europejską Nagrodą Filmową.

Film Most Szpiegów

Film Most Szpiegów

Most Szpiegów

Most Szpiegów to amerykański film fabularny. Dzieło Stevena Spielberga powstało w roku 2015. Kręcono je między innymi na ulicach Mierniczej, Roosvelta, Ptasiej i Kurkowej we Wrocławiu. W roli głównej wystąpił Tom Hanks. Amerykański prawnik, James Donovan, ratuje w sądzie sowieckiego szpiega, Rudolfa Abla. Wkrótce tam sam prawnik musi uratować zestrzelonego na radzieckim terytorium amerykańskiego pilota, Francisa Powersa, i jedynym ratunkiem może okazać się wymiana pilota na uratowanego szpiega. Miasto Szpiegów zostało nagrodzone kilkom nagrodami, w tym Amerykańską Nagrodą Filmową, czyli Oscarem.

Film Twój Vincent

Film Twój Vincent

Twój Vincent

Twój Vincent to brytyjsko-polski film animowany. Dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana powstało w latach 2011-2017. Kręcono je między innymi we Wrocławiu. W rolach głównych wystąpili Douglas Booth i Robert Gulaczyk. Armand Roulin wyrusza w podróż, aby odnaleźć Theo van Gogha, brata zmarłego Vincenta van Gogha, któremu chce dostarczyć jego ostatni list. Armand zagłębiając się w okoliczności tajemniczej śmierci malarza poznaje odpowiedzina wiele pytań o jego przepełnione miłością do malarstwa życie. Do zarysowania fabuły wykorzystano 800 listów Vincenta van Gogha, a do animacji ożywiono ponad 100 jego obrazów. Najpierw nakręcono sceny z aktorami. Następnie przeniesiono je klatka po klatce na obrazy, które malowano metodą olej na płótnie wzorując się na malarstwie postimpresjonistycznym stosowanym przez van Gogha. Do animacji tej zużyto ostatecznie 6500 obrazów namalowanych przez 100 malarzy. Twój Vincent to dzieło przełomowe i wybitne, o czym świadczy statuetka Europejskiej Nagrody Filmowej oraz nominacje do Złotego Globu i Amerykańskiej Nagrody Filmowej, czyli Oscara. Stanowi ono żywy dowód na słowa Vincenta, że mogą świadczyć za nas jedynie nasze obrazy.