GRZEGORZ SOBCZAK – PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU

Nazywam się Grzegorz Sobczak. Z wielką radością wykonuję zawód przewodnika miejskiego po Wrocławiu. W profesji tej zdarza mi się też odgrywać rolę pilota wycieczek po Dolnym Śląsku. Działam w regionalnych stowarzyszeniach turystycznych, między innymi w Oddziale Wrocławskim PTTK, czyli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, gdzie uzyskałem Licencję Przewodnika Miejskiego po Wrocławiu. Tworzę poświęconą Wrocławiowi stronę Vox Vratislaviensia, co w nawiązaniu do języka łacińskiego oznacza Głos Wrocławia. Od niej swoją nazwę wzięła nasza firma turystyczna zajmująca się organizacją i prowadzeniem wycieczek po Wrocławiu oraz Dolnym  Śląsku. Została ona nagrodzona Orłami Turystyki, czyli laurem dla najlepszych firm turystycznych. Mam zaszczyt występować podczas wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Moje ulubione stanowi  bez wątpienia Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Jestem też autorem publikacji naukowych oraz popularnonaukowych na temat Wrocławia. Wrocław to miejsce, w którym się urodziłem, w którym żyję i w którym, oby, na zawsze zostanę. Pokochałem Wrocław dawno temu i zrobię wszystko, co w mojej mocy, żebyś też go pokochał.

PTTK, KČT, KST, czyli stowarzyszenia przewodników, pilotów, turystów, krajoznawców

W PTTK ukończyłem kurs na przewodnika po Wrocławiu. Otworzyło mi to drzwi do turystyki, oficjalnie robiąc ze mnie przewodnika turystycznego oraz pilota turystycznego. Efektem tego wiedzę na temat Wrocławia zacząłem rozszerzać o wiedzę na temat Dolnego Śląska, aż wreszcie o wiedzę na temat Górnego Śląska.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze [PTTK] to najstarsze w Europie stowarzyszenie turystyczne działające w Polsce. Mimo, że powstało w 1950 roku, to jego początki sięgają 1873 roku. Wówczas powstało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie [PTT], które w 1950 roku połączyło się z powstałym w 1906 roku Polskim Towarzystwem Krajoznawczym [PTK]. PTTK liczy ponad 300 oddziałów odpowiadającym nie 16 polskim województwom, ale miejscowościom i regionom.

Oddział Wrocławski PTTK znajduje się pod adresem: Rynek Ratusz 11/12 we Wrocławiu. Oprócz działającego w Polsce PTTK, w Europie działa dużo innych stowarzyszeń turystycznych. Należą do nich między innymi działający w Czechach KČT, czy działający na Słowacji KST.

Klub Czeskich Turystów, czyli Klub českých turistů [KČT] to jedno z najstarszych w Europie stowarzyszeń turystycznych w Europie działające w Czechach. Powstało w 1888 roku, a w latach 1920-1938 oraz 1947-1989 funkcjonowało pod nazwą Klub Czechosłowackich Turystów [KČST]. W 1990 roku podzieliło się z kolei na Klub Czeskich Turystów [KČT] i Klub Słowackich Turystów [KST]. KČT liczy 14 regionów odpowiadającym 14 czeskim krajom.

Wycieczka | Wrocław, czyli miasto stu mostów nad Odrą - prowadzi Grzegorz Sobczak
Wycieczka | Wałbrzych, czyli zielone miasto na węglu - prowadzi Grzegorz Sobczak
Wycieczka | Zabrze, czyli miasto zwane Sercem Śląska - prowadzą Grzegorz Sobczak oraz Adrian Ryński-Nogaj
Wycieczka | Międzygórze, czyli miejsce z gór i dolin słynące - prowadzą Grzegorz Sobczak oraz Adrian Ryński-Nogaj

TAJEMNICE PARKU ORAZ CMENTARZA GRABISZYŃSKIEGO – ULUBIONA TRASA WYCIECZEK PO WROCŁAWIU

Jako Przewodnik po Wrocławiu spośród wszystkich tras we Wrocławiu najbardziej lubię Grabiszyn. Efektem tego organizuję i prowadzę wycieczki po Parku oraz Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu, na które licznie przychodzą turyści z Wrocławia i spoza niego. Wielką popularnością wyprawy te cieszą się zwłaszcza jesienią.

Grabiszyn to osiedle na południu Wrocławia, które słynie z Parku oraz Cmentarza Grabiszyńskiego. Park Grabiszyński kryje wiele mrocznych tajemnic, wynikających z faktu, że na jego terenie znajdowały się kiedyś Cmentarz Grabiszyński I i Cmentarz Grabiszyński III. Natomiast ulokowany naprzeciwko Cmentarz Grabiszyński II, jako jedyna z trzech nekropolii na Grabiszynie, przetrwała po czasy obecne, stanowiąc jedną z największych i najciekawszych nekropolii we Wrocławiu. Park oraz Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu to miejsca malownicze, ale melancholijne, znane, choć nieznane, przede wszystkim jednak przepełnione bogatą i burzliwą historią.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016 – NIEZAPOMNIANA WYCIECZKA PO WROCŁAWIU

Mniej lub więcej, ale każda wycieczka pozostaje w pamięci. Jedna z tych wycieczek, którą zapamiętuje się na bardzo długo, to między innymi ta, gdy młodzież z Ameryki Środkowej przyjechała do Wrocławia zmierzając na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Oto krótka relacja z niej.

Światowe Dni Młodzieży to kulturalne i modlitewne spotkania młodych chrześcijan, a zwłaszcza katolików. Od 1985 roku Światowe Dni Młodzieży odbywają się każdego roku na poziomie diecezjalnym w każdym zakątku świata, a co kilka lat na poziomie międzynarodowym w jednym miejscu na świecie i z udziałem papieża. Do tej pory spotykano się m. in. w: Denver, Toronto,  Paryżu, Madrycie, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Rzymie.

W roku 2016 gospodarzem Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem papieża Franciszka został Kraków. To ściąga do Krakowa i pobliskich miast tysiące osób z całego świata. Część z nich odwiedza również Wrocław. Trafiają do nas goście wszystkich narodowości, nawet tych najbardziej dla nas egzotycznych, jak na przykład mieszkańcy Kolumbii, Wenezueli, Chile, Meksyku, Brazylii, Argentyny, czy Panamy.

Dla przewodnika wielką radością jest oprowadzanie po mieście turystów zarówno z kraju, jak i zza granicy. Prawdziwym wyzwaniem jest dla przewodnika jednak oprowadzenie turystów z bardzo dalekich regionów świata. Ma on wówczas za zadanie oczarować ich nie tylko miastem, ale też jego naturą, kulturą i życiem, które się w nim toczy. W ostatnim czasie właśnie mnie spotkał ten zaszczyt, a wycieczka ta na długo pozostanie w mojej pamięci. Goście z Panamy, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, a przy okazji również do Wrocławia, okazali się bardzo radośni, żywiołowi i przede wszystkim otwarci, nie tylko na miasto, ale też na jego mieszkańców. Zwiedzali Szlak Trzech Katedr oraz wyspy, Rynek z Ratuszami i Dzielnicę Czterech Wyznań, a największą frajdą okazał się dla nich Mostek Czarownic między wieżami katedry starokatolickiej. Oni nie tylko poznawali to miasto, oni je chłonęli.

Podróżników i pielgrzymów odwiedzających Wrocław z okazji Światowych Dni Młodzieży, zaproszono na Stadion Miejski, gdzie odbywał się jeden z trzech koncertów Singing Europe. Singing Europe, czyli spotkanie chórów i śpiewaków z różnych krajów Europy w celu zaprezentowania najpiękniejszych dzieł muzyki, to wydarzenie odbywające się we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas koncertu wystąpili: zwyciężczyni włoskiego talent-show –  siostra Christina Scucci oraz orkiestra i chóry złożone z tysiąca osób pod kierownictwem dyrygentki i dyrektora artystycznego Chóru NFM – Agnieszki Franków-Żelazny.

Vox Vratislaviensia | Grzegorz Sobczak - Przewodnik Turystyczny po Wrocławiu, Pilot Turystyczny po Górnym oraz Dolnym Śląsku

GRZEGORZ SOBCZAK

Wrocławianin. Przewodnik turystyczny po Wrocławiu oraz Wałbrzychu. Pilot turystyczny po Górnym oraz Dolnym Śląsku. Założyciel Vox Vratislaviensia. Zdobywca Orłów Turystyki. Członek PTTK. Kierownik Klubu Seniora we Wrocławiu. Koordynator wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Autor publikacji na temat Wrocławia.

Chcesz zwiedzić nadodrzański Wrocław? Zapraszam na wirtualne zwiedzanie ogólne na blogu oraz na realne zwiedzanie szczegółowe po mieście!
Kontakt: 661 059 480.