GRZEGORZ SOBCZAK – PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU

Nazywam się Grzegorz Sobczak. Z wielką radością wykonuję zawód przewodnika miejskiego po Wrocławiu. W profesji tej zdarza mi się też odgrywać rolę pilota wycieczek po Dolnym Śląsku. Działam w regionalnych stowarzyszeniach turystycznych, między innymi w Oddziale Wrocławskim PTTK, czyli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, gdzie uzyskałem Licencję Przewodnika Miejskiego po Wrocławiu. Tworzę poświęconą Wrocławiowi stronę Vox Vratislaviensia, co z języka łacińskiego oznacza Głos Wrocławia. Od niej swoją nazwę wzięła nasza firma turystyczna zajmująca się organizacją i prowadzeniem wycieczek po Wrocławiu oraz Dolnym  Śląsku. Mam zaszczyt występować podczas wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Moje ulubione stanowi  bez wątpienia Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Jestem też autorem publikacji naukowych oraz popularnonaukowych na temat Wrocławia. Wrocław to miejsce, w którym się urodziłem, w którym żyję i w którym prawdopodobnie na zawsze zostanę. Pokochałem Wrocław dawno temu i zrobię wszystko, co w mojej mocy, żebyś też go pokochał.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016 – NIEZAPOMNIANA WYCIECZKA PO WROCŁAWIU

Mniej lub więcej, ale każda wycieczka pozostaje w pamięci. Jedna z tych wycieczek, którą zapamiętuje się na bardzo długo, to między innymi ta, gdy młodzież z Ameryki Środkowej przyjechała do Wrocławia zmierzając na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Oto krótka relacja z niej.

Światowe Dni Młodzieży to kulturalne i modlitewne spotkania młodych chrześcijan, a zwłaszcza katolików. Od 1985 roku Światowe Dni Młodzieży odbywają się każdego roku na poziomie diecezjalnym w każdym zakątku świata, a co kilka lat na poziomie międzynarodowym w jednym miejscu na świecie i z udziałem papieża. Do tej pory spotykano się m. in. w: Denver, Toronto,  Paryżu, Madrycie, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Rzymie.

W roku 2016 gospodarzem Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem papieża Franciszka został Kraków. To ściąga do Krakowa i pobliskich miast tysiące osób z całego świata. Część z nich odwiedza również Wrocław. Trafiają do nas goście wszystkich narodowości, nawet tych najbardziej dla nas egzotycznych, jak na przykład mieszkańcy Kolumbii, Wenezueli, Chile, Meksyku, Brazylii, Argentyny, czy Panamy.

Dla przewodnika wielką radością jest oprowadzanie po mieście turystów zarówno z kraju, jak i zza granicy. Prawdziwym wyzwaniem jest dla przewodnika jednak oprowadzenie turystów z bardzo dalekich regionów świata. Ma on wówczas za zadanie oczarować ich nie tylko miastem, ale też jego naturą, kulturą i życiem, które się w nim toczy. W ostatnim czasie właśnie mnie spotkał ten zaszczyt, a wycieczka ta na długo pozostanie w mojej pamięci. Goście z Panamy, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, a przy okazji również do Wrocławia, okazali się bardzo radośni, żywiołowi i przede wszystkim otwarci, nie tylko na miasto, ale też na jego mieszkańców. Zwiedzali Szlak Trzech Katedr oraz wyspy, Rynek z Ratuszami i Dzielnicę Czterech Wyznań, a największą frajdą okazał się dla nich Mostek Czarownic między wieżami katedry starokatolickiej. Oni nie tylko poznawali to miasto, oni je chłonęli.

Podróżników i pielgrzymów odwiedzających Wrocław z okazji Światowych Dni Młodzieży, zaproszono na Stadion Miejski, gdzie odbywał się jeden z trzech koncertów Singing Europe. Singing Europe, czyli spotkanie chórów i śpiewaków z różnych krajów Europy w celu zaprezentowania najpiękniejszych dzieł muzyki, to wydarzenie odbywające się we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas koncertu wystąpili: zwyciężczyni włoskiego talent-show –  siostra Christina Scucci oraz orkiestra i chóry złożone z tysiąca osób pod kierownictwem dyrygentki i dyrektora artystycznego Chóru NFM – Agnieszki Franków-Żelazny.

TAJEMNICE PARKU ORAZ CMENTARZA GRABISZYŃSKIEGO – ULUBIONA TRASA WYCIECZEK PO WROCŁAWIU

Jako Przewodnik po Wrocławiu spośród wszystkich wrocławskich tras najbardziej lubię właśnie Grabiszyn. Efektem tego organizuję i prowadzę wycieczki po Parku oraz Cmentarzu Grabiszyńskim. Licznie przychodzą na nią zarówno mieszkańcy Wrocławia, jak również jego goście.

Grabiszyn to osiedle na południu Wrocławia, które słynie z Parku oraz Cmentarza Grabiszyńskiego. Park Grabiszyński kryje wiele mrocznych tajemnic, wynikających z faktu, że na jego terenie znajdowały się kiedyś Cmentarz Grabiszyński I i Cmentarz Grabiszyński III. Natomiast ulokowany naprzeciwko Cmentarz Grabiszyński II, jako jedyna z trzech nekropolii na Grabiszynie, przetrwała po czasy obecne, stanowiąc jedną z największych i najciekawszych nekropolii we Wrocławiu. Park oraz Cmentarz Grabiszyński to miejsca malownicze, ale melancholijne, znane, choć nieznane, przede wszystkim jednak przepełnione bogatą i burzliwą historią.

Grzegorz Sobczak - Przewodnik po Wrocławiu

Grzegorz Sobczak

Wrocławianin z urodzenia i wyboru, przewodnik miejski po Wrocławiu i pilot wycieczek po Dolnym Śląsku, członek PTTK, twórca Vox Vratislaviensia, koordynator wydarzeń kulturalnych Wrocławia, autor publikacji na temat Wrocławia... Chcesz zwiedzić nadodrzański Wrocław? Zapraszam na ogólne i wirtualne zwiedzanie na blogu oraz na szczegółowe i realne zwiedzanie po ulicach miasta!
Kontakt: 661 059 490.