Gotyk, romanizm, barok, renesans, klasycyzm, historyzm, secesja – wszystkie style odnajdujemy w zabudowie nadodrzańskiego Wrocławia. Nie brakuje w nim również śladów naszych czasów – modernizmu czy postmodernizmu. Najsłynniejsze budynki powstałe w nowoczesnym nurcie to m. in.: Poczta, OVO, Galeria Renoma, Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe, Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Panorama Racławicka, Kościół Ducha Świętego, Silver Tower oraz Sky Tower.

Poczta, Wrocław

Urząd Poczty z Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Urząd Poczty powstał w latach 1926-1929, w modernistycznym stylu ekspresjonizmu, według projektu Lothara Neumanna. Znajduje się przy ul. Krasińskiego. Obiekt odgrywa rolę Urzędu Pocztowego z Muzeum Poczty i Telekomunikacji. To pierwszy wieżowiec we Wrocławiu.

Galeria Renoma, Wrocław

Galeria Renoma

Galeria Renoma powstała w latach 1929-1930, w modernistycznym stylu konstruktywizmu, według projektu Hermanna Dernburga a powiększyła się o nowe skrzydło w latach 2008-2009, w postmodernistycznym stylu high-tech, według projektu Zbigniewa Maćkowa. Znajduje się przy ul. Świdnickiej, nieopodal pl. Kościuszki. Obiekt odgrywa rolę galerii handlowej. To jedna z pierwszych zarazem  najbardziej luksusowa galeria w mieście.

Hala Stulecia, Wrocław

Hala Stulecia

Hala Stulecia powstawała w latach 1911-1913, w modernistycznym stylu ekpresjonizmu, według projektu Maxa Berga. Znajduje się przy ul. Wystawowej. Obiekt pełni funkcje wystawowe, a także organizuje się w nim wszelkiego rodzaju imprezy. Stanowi arcydzieło modernistycznej architektury, nagrodzone umieszczeniem na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław

Pawilon Czterech Kopuł

Pawilon Czterech Kopuł powstawał w latach 1912-1913, w modernistycznym stylu ekspresjonizmu, według projektu Hansa Poelziga. Znajduje się przy ul. Wystawowej. Obiekt najpierw pełnił funkcje wystawowe, następnie mieścił Wytwórnię Filmów Fabularnych, a obecnie pełni funkcję muzeum. Wraz z Halą Stulecia figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Panorama Racławicka, Wrocław

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka postawała w latach 1961-1985, w modernistycznym stylu brutalizmu, według projektu Marka Dziekońskiego i Ewy Dziekońskiej. Znajduje się przy ul. Purkyniego. Obiekt pełni funkcje muzealne. Mieści nie tylko wielkie dzieło, ale również stanowi dzieło samo w sobie.

Kościół Ducha Świętego, Wrocław

Kościół Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego powstał w latach 1973-1979, w modernistycznej manierze organicznej, według projektu Tadeusza Zipsera, Waldemara Wawrzyniaka, Jerzego Wojnarowicza i Wojciecha Święcickiego. Znajduje się przy ul. Bardzkiej, nieopodal al. Armii Krajowej. Obiekt stanowi perfekcyjny przykład organicyzmu naśladującego w kulturze naturę poprzez żywiołowość, co jednocześnie współgra z nawiązaniem do Trzeciej Osoby Boskiej.

Szewska Centrum, Wrocław

Szewska Centrum

Szewska Centrum powstał w roku 1999, w postmodernistycznym stylu dekonstruktywizmu, według projektu Stefana Mullera. Znajduje się przy ul. Szewskiej. Obiekt spełnia funkcje biurowo-usługowe, handlowe oraz odgrywa rolę parkingu. Ironicznie określany katedrą świętej limuzyny, ze względu na przypominanie nowoczesnego obiektu sakralnego przy pełnieniu funkcji parkingu.

Solpol 1, Wrocław

Solpol 1

Solpol 1 powstał w latach 1992-1993, w postmodernistycznym stylu dekonstruktywizmu, według projektu Wojciecha Jarząbka. Znajduje się przy ul. Świdnickiej. Choć obecnie stracił na znaczeniu, to wciąż pełni funkcje handlowe, a swojego czasu w jego piwnicach Telewizja Polsat kręciła słynny reality-show pod tytułem Bar. Gdy bez powodzenia postanowiono go zburzyć, również bez powodzenia pretendował do rangi najmłodszego wrocławskiego zabytku jako pierwszy postmodernistyczny budynek w mieście.

Solpol 2, Wrocław

Solpol 2

Solpol 2 powstał w latach 1998-1999, w postmodernistycznym stylu dekonstruktywizmu, według projektu Wojciecha Jarząbka. Znajduje się przy ul. Świdnickiej. Choć obecnie stracił na znaczeniu, to wciąż pełni funkcje biurowo-usługowe. Solpol 2, czyli bliźniak Solpola 1, okazał się ostatnim Solpolem, bowiem planowany Solpol 3 nigdy nie doczekał się realizacji.

Arkady, Wrocław

Arkady

Arkady powstały w latach 2005-2007, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajdują się przy ul. Powstańców Śląskich. Obiekt spełnia funkcję galerii handlowej oraz kompleksu biurowo-usługowego.

Wratislavia Tower, Wrocław

Wratislavia Tower

Wratislavia Tower powstał w latach 1999-2001, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego. Obiekt pełni funkcje hotelowe oraz biurowo-usługowe. Postawiony na cześć miasta Wrocławia obiekt mieści również Kino Nowe Horyzonty, w którym oprócz seansów filmowych odbywają się filmowe festiwale.

Odra Tower, Wrocław

Odra Tower

Odra Tower powstał w latach 2011-2013, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajduje się przy ul. Podwale. Obiekt pełni funkcje mieszkalne. Postawiony na cześć rzeki Odry obiekt planowano jako drapacz chmur, ale w związku z kryzysem gospodarczym zrealizowano jedynie jako wysokościowiec.

Green Towers, Wrocław

Green Towers

Green Towers powstało w latach 2010-2013, w postmodernistycznym stylu neomodernizmu. Znajduje się przy ul. Strzegomskiej. Obiekt odgrywa rolę biurową. Po zmroku specyficznie się świeci.

Millenium Towers I, Wrocław

Millenium Towers II, Wrocław

Millenium Towers III, Wrocław

Millennium Towers

Millenium Towers powstało w latach 2001-2015, w postmodernistycznym stylu neomodernizmu. Znajduje się przy ul. Strzegomskiej. Obiekty odgrywają rolę biurową. Na kompleks Millennium Towers składają się budynki: Millennium Tower I, Millennium Tower II oraz Millennium Tower IV, natomiast budynek Millennium Tower III nigdy nie doczekał się realizacji.

Sky Tower, Wrocław

Sky Tower

Sky Tower powstał w latach 2007-2012, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajduje się pry ul. Powstańców Śląskich. Obiekt spełnia funkcje hotelowe, mieszkalne, handlowe oraz biurowo-usługowe. To najwyższy wieżowiec w mieście, w województwie, w kraju i w Europie Środkowej – uznając za nią Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Izba Skarbowa, Wrocław

Izba Skarbowa

Izba Skarbowa powstała w latach 2011-2014, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich. Obiekt został wzniesiony jako siedziba wrocławskiej Izby Skarbowej. Zwraca na siebie uwagę swoją zgeometryzowaną harmonią.

Silver Tower, Wrocław

Silver Tower

Silver Tower powstał w latach 2012-2014, w postmodernistycznym stylu dekonstruktywizmu. Znajduje się przy pl. Konstytucji 3-go Maja. Obiekt spełnia funkcje hotelowe oraz biurowo-usługowe. Z racji ożywienia terenu przy Dworcu Głównym, otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym, w kategorii Przyjazna Przestrzeń Publiczna.

Legnicka Park Popowice, Wrocław

Legnicka Park Popowice

Legnicka Park Popowice powstało w latach 2006-2008, w postmodernistycznym stylu dekonstruktywizmu. Znajduje się przy ul. Legnickiej. Obiekt pełni funkcje mieszkalne. Odznacza się unikalnymi kształtami oraz barwami.

Pegaz, Wrocław

Pegaz

Pegaz powstał w latach 2014-2016, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajduje się przy ul. Ruskiej. Obiekt pełni funkcje biurowe. Motto biurowca Pegaz brzmi: Rozwinąć Skrzydła.

Wroclavia, Wrocław

Wroclavia

Wroclavia powstała w latach 2014-2017, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajduje się przy ul. Suchej. Obiekt spełnia funkcje galerii handlowej oraz kompleksu biurowo-usługowego, a także dworca.

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe,
Wrocław

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe powstało na miejscu dawnego Kina Warszawa w latach 2009-2011, w postmodernistycznym stylu high-tech. Znajduje się przy ul. Piłsudskiego, nieopodal pl. Kościuszki. Obiekt odgrywa rolę kina i miejsca spotkań miłośników filmu. To najbardziej znane i lubiane kino w mieście.

OVO, Wrocław

OVO

OVO, czyli z języka łacińskiego jajo, powstało w latach 2012-2016, w postmodernistycznym stylu high-tech, według projektu Asafa Gottesmana. Znajduje się przy ul. Podwale. Obiekt odgrywa rolę hotelową, mieszkaniową oraz biurowo-usługową. To jeden z nielicznych budynków w Europie o tak owalnym kształcie, a zarazem jedyny budynek w Europie pokryty w takiej ilości corianem – jasnym, ale niebrudzącym się materiałem powierzchniowym, złożonym z żywicy akrylowej i minerałów.