NOC MUZEÓW

W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZEÓW

 

Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów to jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Noc Muzeów narodziła się w roku 1997, w Niemczech, skąd w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniła się do innych krajów europejskich. Z udziału w Nocy Muzeów słyną m. in.: Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Grecja, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, czy Polska. Noc Muzeów wywodzi się z Międzynarodowego Dnia Muzeów ustanowionego w 1977 roku, w Rosji, przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO – wyspecjalizowaną organizację ONZ.  Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada na 18-go maja, natomiast Noc Muzeów, działająca w jego ramach, przypada na weekend w okolicy 18-go maja. Jedno i drugie wydarzenie, poprzez ubogacanie natury kulturą i przenikanie się różnych kultur, obrały za cel wzajemne poznanie i współdziałanie między narodami, a w efekcie szerzenie tolerancji i pokoju na opętanym przez wojny świecie. Na wzór Nocy Muzeów organizuje się również inne wydarzenia kulturalne dziejące się po zmroku, a należą do nich: Noc Teatrów, Noc Oper, Noc Naukowców, Noc Humanistów, Noc Bibliotek, Noce Kościołów oraz Nocne Maratony Filmowe w Kinach.

Noc Muzeów we Wrocławiu zagościła po raz pierwszy w roku 2005. Z biegiem lat coraz więcej muzeów, wystaw, galerii i innych instytucji kultury uczestniczy w wydarzeniu. Swoje drzwi otwierają wówczas m. in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Pawilon Czterech Kopuł, Hala Stulecia, Muzeum Miejskie, Muzeum Architektury, Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Współczesne, czy Muzeum Poczty oraz Telekomunikacji. Wrocław znajduje się w czołówce europejskich miast, które dają się poznać podczas wydarzenia.

Dla przykładu, podczas edycji w 2016 roku, w programie znalazły się aż osiemdziesiąt cztery instytucje kultury. Muzeum Narodowe zaprosiło na pokaz mody PRL, Muzeum Etnograficzne na wieczór z muzyką huculską, Muzeum Miejskie na ekspozycję 1000 lat Wrocławia, Muzeum Architektury pokazało zaś fotografie z dziełami współczesnej, przełomowej architektury. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się Wystawa 7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska w Ratuszu na wrocławskim Rynku, na której w gronie eksponatów znalazł się obraz Madonna pod jodłami autorstwa Lucasa Cranacha. Galeria BWA, czyli Galeria Biura Wystaw Awangardowych, wystawiła współczesne dzieła opatrzone logiem Kropla nad i, nawiązującego do sformułowania Kropka nad i, a w pierwszym wieżowcu w mieście, jaki stanowi Poczta z Muzeum Poczty i Telekomunikacji odbyło się spotkanie na temat współczesnych technik graficznych. Swój udział w wieczorze miała klubokawiarnia Mleczarnia zapraszająca nie tylko na drinka, ale i na wernisaż obrazów, otwarta była również klubogaleria Neon Side, w której zabłysły zastąpione obecnie szyldami, a dawniej wiszące na wrocławskich ulicach neony. Obok instytucji kultury, w wydarzeniu wzięły również dwa obiekty sakralne. Pierwszy, żydowski – Synagoga Pod Białym Bocianem, drugi, chrześcijański/katolicki – Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo. Kościół w swoim programie zapewnił zwiedzanie wystawy dzieł sztuki oraz rzemiosła sakralnego w muzeum parafii i dziesięć występów w kościele zwieńczonych mszą z adoracją. Synagoga z kolei zaprosiła na zwiedzanie zabytkowego obiektu połączone z występami. Nadodrze natomiast, jako dzielnica artystów i rzemieślników, utworzyła wydarzenie w wydarzeniu, bo Noc Muzeów zamieniła się tam w Noc Nadodrza przepełnioną ekspozycjami i występami w czterdziestu czterech miejscach. Ponadto po Wrocławiu kursowała zabytkowa linia tramwajowa.

 

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika  we WrocławiuROK 2015

Jeden, jedyny kościół, który 16-go maja 2015 roku wziął udział w Nocy Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów oraz jeden z wielu kościołów, który 26-go czerwca 2015 roku wziął udział w Nocach Kościołów. Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo – bo chodzi właśnie o niego – zasilił grono ponad 70 wrocławskich instytucji kultury uczestniczących w Nocy Muzeów. Udowodnił, że kulturę można szerzyć zarówno w dzień jak też w nocy, a także że kościół oprócz odprawiania mszy i nabożeństw, z powodzeniem przyczynia się do szerzenia ubogacającej naszą naturę kultury.

W 2015, w Kościele św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo we Wrocławiu, po raz pierwszy pojawiła się Noc Muzeów.  S. Kazimiera Wawrzynów, która podczas niej wygłosiła wykład Czy kultura koniecznie wpływa na zbawienie stworzenia, skomentowała że Kościół św. Józefa Rzemieślnika uratował honor Kościoła, bo jako jeden, jedyny spośród wszystkich kościołów wziął udział w wydarzeniu. Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne zrodzone w Niemczech w 1997 roku, związane z ustanowionym w Rosji Międzynarodowym Dniem Muzeów, które rozprzestrzeniło się do innych krajów europejskich, m.in.: Czech, Słowacji, czy Polski. We Wrocławiu Noc Muzeów organizuje się od 2005 roku, a udział w nich biorą muzea, galerie, obiekty sakralne oraz instytucje kulturalne.

Choć przez wystawy w muzeum parafii nie przewinęło się tyle osób, co choćby przez wystawy w Muzeum Narodowym czy Muzeum Etnograficznym – w końcu wszystkie instytucje kultury, które otworzyły wówczas drzwi, stanowiły sporą konkurencję – to nie zabrakło wiernego grona mieszkańców Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu. Mogli oni zobaczyć wystawy w muzeum parafialnym, wysłuchać jedenastu występów – czterech koncertów i siedmiu wykładów, a na koniec uczestniczyć w mszy i adoracji poświęconej Duchowi Świętemu. Wieczór prowadził Adrian Kaczmarczyk, a wystąpili m.in.: Koło Wokalnej Muzyki Dawnej pod przewodnictwem Agaty Ranz z koncertem Zapomniane Piękno, Wisława Kadyszewska z koncertem Cudowna Łaska, ks. Maciej Mroczek z wykładem Pojęcie i klasyfikacja ornatów, Krzysztof Ksiądzyna z koncertem Kinematografia organowa, Roman Płatek z wykładem Perły z Wrocławia – Nadodrze i Przedmieście Oławskie, Krystyna Wszelaka z wykładem Geneza oraz dzieje świątyni na Przedmieściu Oławskim, a także Tomasz Kmita-Skarsgard z koncertem Romantyczna muzyka organowa.

Na ważną rolę wydarzenia w życiu regionu zwrócił uwagę Radosław Majewski-Szlązak, autor wykładu Synagogi we Wrocławiu –  To wydarzenie stanowi ważny krok nie tylko dla Wrocławia, ale też dla dialogu ekumenicznego, a Kościół św. Józefa Rzemieślnika w ten wieczór pokazał jak może wyglądać autentyczny i pełen poszanowania dialog ekumeniczny pomiędzy wyznaniami egzystującymi we Wrocławiu. Niektórzy zastanawiali się dlaczego kościół na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu zdecydował się na udział w Nocy Muzeów, skoro od kilku lat uczestniczy już w Nocy Kościołów, a odpowiedzi na to pytanie udziela koordynator wydarzeń w tej placówce, Grzegorz Sobczak, który wygłosił wykład Style w architekturze sakralnej modernizmu oraz postmodernizmuKościół oprócz tego, że jest miejscem, w którym odprawia się msze i nabożeństwa, to tak jak teatr, opera, cyrk, czy muzeum, jest też instytucją kulturalną, która ma potencjał, aby edukować, dlatego powinno nas ogromnie cieszyć, że tym razem startujemy nie tylko w jednym, ale aż w dwóch wydarzeniach kulturalnych naszego regionu.

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika  we Wrocławiu – ROK 2016

 W 2016 roku, w nadodrzańskim Wrocławiu odgrywającym rolę Europejskiej Stolicy Kultury, po raz kolejny odbyło się jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie, czyli Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Z tej okazji, w sobotę 14-go maja, swoje drzwi otworzyło dla zwiedzających ponad 80 wrocławskich muzeów, wystaw, galerii oraz innych instytucji kultury. Jako pierwszy, bo już z piątku 13-go maja na sobotę 14-go maja, w swoje progi zaprosił wrocławski Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo.

Wieczór wypełniło nie tylko zwiedzanie wystawy w muzeum parafii, ale również msza z adoracją i dziesięć znakomitych występów kościele. Na początku dokumentalistka Krystyna Wszelaka zapoznała wszystkich z największymi dziełami sztuki i rzemiosła w tamtejszym kościele, takimi jak mozaika, krzyż na hostii, czy chrzcielnica, a zrobiła to w wykładzie Dzieła doby modernizmu w świątyni na Przedmieściu Oławskim. Po nim, krótkiego przeglądu najbardziej charakterystycznych wrocławskich muzeów, wystaw i galerii, w wykładzie Przez wrocławskie muzea, dokonał muzealnik Roman Płatek. Trzeci gość to wokalistka Wisława Kadyszewska, której altowy głos zabrzmiał w koncercie Panie, który jesteś. Czwarty gość to przewodniczka wrocławska Agnieszka Malczewska, która w wykładzie Wrocławskie Krasnale – mali mieszkańcy wielkiego miasta  prowadziła szlakiem wrocławskich krasnali. Teolog ks. Eryk Dobrzański, jako specjalista od obrazów i ikon, wygłosił z kolei wykład Medytacje nad wybranymi ikonami świąt Pańskich. Po pięciu występach nadszedł czas na zwiedzanie wystawy dzieł sztuki oraz rzemiosła sakralnego w muzeum parafii. W tym roku zwiedzający mogli podziwiać nie tylko dokumenty, gazety, plany architektoniczne, czy zdjęcia kościoła rodem z lat trzydziestych, ale również obrazy i rzeźby z niego pochodzące. Nie zabrakło oczywiście najcenniejszych dzieł jakie stanowią ornaty – na ekspozycji znalazły się przedsoborowe i posoborowe.

Kolejny cykl pięciu występów otworzyła teolog Justyna Tyniów z wykładem Borgiowie – portret renesansowego rodu o okrytym największą niesławą papieżu Aleksandrze VI. Misjonarz ks. Maciej Mroczek w wykładzie Ratzinger – od pancernego kardynała do papieża przybliżył natomiast postać sławnego i współczesnego papieża Benedykta XVI. Wieczór urozmaiciły również brzmienia Orkiestry Dętej Hanys Band pod przewodnictwem Roberta Hanysa grającej koncert Sacrum muzycznie. Organista Krzysztof Ksiądzyna dla odmiany nie zagrał koncertu, lecz wygłosił wykład Organy – mała orkiestra, dotyczący organów, największego instrumentu muzycznego. Koordynujący wydarzenie i prowadzący wieczór, filozof i teolog Grzegorz Sobczak, zamknął wszystkie występy wykładem  Przegląd obiektów sakralnych Przedmieścia Oławskiego oraz Odrzańskiego we Wrocławiu na temat sakralnej strony Trójkąta i Nadodrza we Wrocławiu. Na koniec odprawiono mszę świętą, której towarzyszyła adoracja pod wezwaniem Wschodzi w ciemnościach. W wydarzeniu uczestniczyło mniej więcej sto osób. Wśród publiczności przeważali mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, choć nie zabrakło gości z innych dzielnic Wrocławia, a nawet z pobliskich miast i wsi. Co ważne, choć wieczór przebiegał pod znakiem sakralnym, to ze względu na kulturalne ukierunkowanie wydarzenia, każdy, bez względu na  wyznanie i poglądy, mógł znaleźć w programie coś interesującego.

Noc Muzeów w Kościele św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo we Wrocławiu zadebiutowała w roku 2015. Sukces wydarzenia sprawił, że Noc Muzeów powróciła do niego również w roku 2016. Warto nadmienić, iż obok Synagogi żydowskiej pod Białym Bocianem to jeden z dwóch obiektów sakralnych, a zarazem jedyny katolicki i chrześcijański, biorący udział w tegorocznej edycji, w którą włączyło się wiele instytucji kultury. Kościół przy ul. Krakowskiej, wraz z Muzeum Etnograficznym, czyli oddziałem Muzeum Narodowego przy ul. Traugutta, godnie reprezentował podczas wydarzenia Przedmieście Oławskie we Wrocławiu.

 

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – ROK 2017

Jak każdego maja, tak też w maju 2017 roku, europejskie muzea, wystawy, galerie celebrowały swoje święto. Tym razem Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów zorganizowana została 20-go maja. We Wrocławiu ponad 80 instytucji kultury otworzyło swoje wrota, aby zaprezentować zgromadzone przez siebie dziedzictwo kulturowe. Tradycyjnie już znalazł się wśród w nich Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo.

Cykl sześciu występów zaczął od wykładu Przełomowe obiekty Wrocławia muzealnik Roman Płatek, prezentując takie obiekty jak: Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Panorama Racławicka, Kościół Ducha Świętego, Most Rędziński, czy Sky Tower. Jako kolejna wystąpiła dokumentalistka Krystyna Wszelaka, która w wykładzie Chrzcielnica w świątyni na Przedmieściu Oławskim przedstawiła cenną twórczość Jaroslava Vonki obecną w nadodrzańskiej metropolii, na którą składa się też chrzcielnica we wrocławskim Kościele św. Józefa Rzemieślnika. Wokalistka i organistka Wisława Kadyszewska w koncercie 6 wspomnień o Leonardzie Cohenie, jak zwykle zachwyciła altowym głosem, śpiewając tym razem utwory z repertuaru autora słynnego Hallelujah. Przewodniczka wrocławska Grażyna Brodowicz-Karpińska w wykładzie Madonny wrocławskie przybliżyła między innymi postaci Madonny Adorującej z katedry rzymskokatolickiej, Madonny Nieustającej Pomocy z katedry grekokatolickiej oraz Madonny pod jodłami z muzeum Archidiecezjalnego. Elżbieta Berendt, gość z sąsiadującego z Kościołem św. Józefa Rzemieślnika Muzeum Etnograficznego, a zarazem jego kierownik, w wykładzie Muzeum Etnograficzne na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu ukazała jaką perłę dla miasta stanowi wystawa Dolnoślązacy – pamięć, kultura, tożsamość. Z kolei muzyk Damian Kowaliński ożywił wieczór koncertem Flamenco gitarą grane.

Ten, kto na wydarzenie wybrał się do Kościoła św. Józefa Rzemieślnika, mógł też zwiedzić wystawę zachwycających haftami ornatów przedsoborowych i posoborowych w muzeum parafii. Kolejny cykl trzech występów otworzył architekt Zygmunt Łuniewicz, wygłaszający nurtujący wykład Hełmy na wrocławskich wieżach. Ks. Andrzej Siemiński, misjonarz żyjący 30 lat w Zairze, wystąpił z wykładem Inkulturacja na misjach w Afryce. Koordynatorem wydarzenia i prowadzącym wieczór był Grzegorz Sobczak, przewodnik miejski po Wrocławiu i pilot wycieczek po Dolnym Śląsku, który miał również zaszczyt wygłosić ostatni wykład, Wrocławskie cmentarze, przybliżający nekropolie na Osobowicach, Oporowie, Grabiszynie i nie tylko. Na zakończenie odprawiono w kościele mszę świętą.

To już dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia w Europie, dwunasta we Wrocławiu, a trzecia w Kościele św. Józefa Rzemieślnika. Zapewne nie ostatnia, bo w programie zawsze znajdują się interesujące występy. Co najważniejsze, dominują tematy kulturalne i humanistyczne, więc pomimo sakralnego zabarwienia, na tego typu wieczorze odnajdzie się każda osoba, bez względu na swoje poglądy. To trzeba po prostu przeżyć.

 

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – ROK 2018

18-go maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, a w weekend przed lub po 18-tym maja organizuje się w jego ramach Noc Muzeów. W 2018 roku Noc Muzeów wyznaczono na 19-go maja. We Wrocławiu otworzyło się wówczas niemal 90 instytucji kultury. Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo połączył Międzynarodowy Dzień Muzeów z Nocą Muzeów i w swoje progi zaprosił z 18-go na 19-go maja.

Wieczór zaczął się od wprowadzenia Proboszcza Parafii św. Józefa Rzemieślnika i Superiora Domu Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo, ks. Ryszarda Kowalskiego, wyrażającego wielkie zadowolenie z uczestnictwa w wydarzeniu Kościoła św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu. Cykl występów zainaugurował wykład Madonna pod jodłami – wrocławska Madonna, w którym jedna z najbardziej znanych i lubianych przewodniczek wrocławskich, Iwona Stec, przedstawiła nie tylko obraz autorstwa Lucasa Cranacha, ale też jego burzliwą historię. Z czasem misjonarz, ks. Andrzej Siemiński, przeniósł zgromadzone audytorium do Afryki, prezentując afrykańskie życie i zwyczaje w wykładzie Na misjach w Afryce. Autorka książki o Kościele św. Józefa Rzemieślnika, Krystyna Wszelaka, wygłosiła wykład 10 [nie]znanych faktów o kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu. Z kolei autorka książki o Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu, Agnieszka Dubaniowska, wygłosiła wykład Trójkąt Bermudzki czy Trójkąt Magiczny?! Fakty i mity związane z Przedmieściem Oławskim we Wrocławiu. Koncert Vox Coelestis na 12-głosowych organach w Kościele św. Józefa Rzemieślnika zagrał muzyk i prawdziwy wirtuoz organowy, ks. Klaudiusz Wollek. Ostatni z prelegentów to jednocześnie koordynujący wydarzenie i prowadzący wieczór, przewodnik wrocławski Grzegorz Sobczak, który w wykładzie Wrocławskie Nepomuki przedstawił słynne pomniki Jana Nepomucena we Wrocławiu na Osobowicach, Ostrowie Książęcym, Przedmieściu Oławskim, Ostrowie Tumskim oraz Leśnicy. W międzyczasie prezentowano wystawę dzieł sztuki i rzemiosła sakralnego w muzeum parafii. Wszystko sfinalizowano w kościele mszą świętą.

Kościół św. Józefa Rzemieślnika włączył się w wydarzenie po raz czwarty. O ile wszystko rozegrało się w nim z powagą, o tyle dla odmiany, w sąsiadującym z nim Muzeum Etnograficznym, stanowiącym oddział Muzeum Narodowego, trwała impreza pełną parą. Otóż do towarzyszącej wystawy Wesela 21 zorganizowano dyskotekę z udziałem… DJ-a weselnego. No i jak nie kochać Nocy Muzeów?!

 

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – ROK 2019

18-go maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, a w jego ramach, w okolicach 18-go maja, organizuje się Noc Muzeów. W 2019 roku Dzień Muzeów oraz Noc Muzeów zbiegły się. We Wrocławiu otworzyło się wówczas niemal 90 instytucji kultury. W tym zacnym gronie standardowo już znalazł się Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo.

Wieczór otworzył Proboszcz Parafii św. Józefa Rzemieślnika i Superior Domu Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo, ks. Ryszard Kowalski, który jako gospodarz serdecznie powitał na wydarzeniu w Kościele św. Józefa Rzemieślnika zaproszonych prelegentów i zebrane audytorium. Pierwszy wykład, Po wschodniej stronie Wrocławia, czyli Trójkąt Magiczny, wygłosiła dokumentalistka Agnieszka Dubaniowska, udowadniając, że Trójkąt Bermudzki nie jest tak straszny jak go malują. Drugi wykład, Co nieco o Kościele św. Józefa Rzemieślnika, czyli co wyróżnia go na tle innych wrocławskich kościołów, wygłosiła dokumentalistka Krystyna Wszelaka, odkrywając, że Kościół św. Józefa Rzemieślnika ma się czym pochwalić. Trzeci występ to koncert Przeboje muzyki sakralnej w wykonaniu wokalistki Wisławy Kadyszewskiej, znanej nie tylko z muzyki sakralnej i klasycznej, ale także aktorskiej. Czwarta w kolejności, z wykładem Przegląd wrocławskich Madonn – Madonna Sobieska, wystąpiła specjalizująca się w Madonnach przewodniczka wrocławska Iwona Stec. Jako ostatni mikrofon przejął koordynujący wydarzenie i prowadzący wieczór, przewodnik wrocławski Grzegorz Sobczak, wygłaszając wykład Wrocław miastem 100 świątyń, w którym przedstawił jak duży  procent budowli świątynnych najróżniejszych wyznań występuje w naszym mieście stosunku do budowli świeckich. Po serii występów na wystawie w muzeum parafii udostępnione zostały dokumenty i fotografie z archiwum parafii oraz kolekcja ornatów przedsoborowych i posoborowych. Na zakończenie w kościele odprawiono mszę z towarzyszącą jej adoracją.

Kościół św. Józefa Rzemieślnika zaprezentował się podczas wydarzenia po raz piąty i już czeka na to, że zaprezentuje się po raz szósty. Kolejny raz w wydarzeniu uczestniczyło również sąsiadujące Muzeum Etnograficzne, eksponujące tego wieczora wystawę Malowane Marzenia, którą stworzył Jan Koloczek. Coroczne hasło Nocy Muzeów nie bez powodu brzmi: miasto, muzea, magia.

 

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – ROK 2023

Chińska klątwa brzmi: Obyście żyli w ciekawych czasach. W latach 2020, 2021, 2022 czuliśmy się tak jakby tę klątwę na nas rzucono, bo żyliśmy w „bardzo ciekawych” czasach – czasach zarazy. Na szczęście pandemia zamieniła się w endemię, efektem czego życie powróciło do normalności, również życie kulturalne, a co za tym idzie powróciło najpopularniejsze wydarzenie kulturalne na Ziemi, czyli Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. 20-go maja 2023 Noc Muzeów królowała w 101 instytucjach kultury nadodrzańskiego Wrocławia, również w Kościele św. Józefa Rzemieślnika.

Wieczór zainaugurował wykład Walter Lassmann – pierwszy proboszcz u Józefa Rzemieślnika, który wygłosiła Krystyna Wszelaka, nie tylko dokumentalistka i autorka książki o Kościele św. Józefa Rzemieślnika, ale również osoba znająca tytułowego bohatera wykładu, słynącego z tworzenia kroniki dramatycznych wydarzeń Festung Breslau. Wyświetlane na wykładzie zdjęcie Krystyny Wszelakiej i Waltera Lassmana z 1963 roku spotkało się z głośnym aplauzem publiczności. Przysłowiową wiśnią na torcie wydarzenia stał się cudowny koncert Klasyka muzyki skrzypcami grana, w którym skrzypaczka, Yevgenia Zhukovytska, zagrała Hallejulah, Adagio, czy Time to say goodbye. Serię wykładów i koncertów, składającą się niekiedy aż z dziesięciu występów, tym razem skrócono do dwóch, mianowicie jednego wykładu i jednego koncertu, a to z racji zwiedzania obiektu, które odbyło się po raz pierwszy. Przewodnik wrocławski, Grzegorz Sobczak, również koordynujący i prowadzący Noc Muzeów, w wycieczce Kościół św. Józefa Rzemieślnika – pierwszy modernistyczny kościół we Wrocławiu, odkrywał krok po kroku kościół oraz jego otoczenie, czyli dziedziniec, ogród, plebanię z salkami katechetycznymi i wystawę w muzeum, nie zapominając o przy tym o prezentowaniu dzieł sztuki i rzemiosła sakralnego, w tym słynnej chrzcielnicy. W wycieczce akcentowano przełomowość Kościoła św. Józefa Rzemieślnika pod kątem: architektury (konstruktywizm), konstrukcji (cegła / żelbet) oraz wizji (rotunda). Dla zwiedzających zabił nawet nieużywany na co dzień ze względu na przestarzały mechanizm ręczny dzwon w usytuowanej między Kościołem św. Józefa Rzemieślnika a Strażą Pożarną dzwonnicy. Na zwieńczenie wieczoru odprawiono mszę ku czci Świętego Józefa, Patrona obiektu, a przewodniczył jej Proboszcz Parafii św. Józefa Rzemieślnika i Superior Domu Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo, ks. Andrzej Gerej.

Europejska cywilizacja składa się z trzech filarów: filozofii greckiej, prawa rzymskiego i teologii chrześcijańskiej. Dobrze, że oprócz obiektów świeckich, takich jak muzea, wystawy, czy galerie, w Nocy Muzeów uczestniczą również obiekty sakralne, takie jak kościół katolicki, tworzący jeden z filarów cywilizacji europejskiej. A oprócz Kościoła św. Józefa Rzemieślnika, mieszkańcy i goście Wrocławia mogli odwiedzić m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Miejskie, Panoramę Racławicką, Pawilon Czterech Kopuł, Halę Stulecia, czy Kościół św. Wojciecha. Na Nocy Muzeów po raz kolejny doświadczyliśmy, że składamy się nie tylko z pierwiastka natury, z którego się rodzimy, ale też z pierwiastka kultury, który wznosi nas na szczyty.

Vox Vratislaviensia | Grzegorz Sobczak - Przewodnik Turystyczny po Wrocławiu, Pilot Turystyczny po Górnym oraz Dolnym Śląsku

GRZEGORZ SOBCZAK

Wrocławianin. Przewodnik turystyczny po Wrocławiu oraz Wałbrzychu. Pilot turystyczny po Górnym oraz Dolnym Śląsku. Założyciel Vox Vratislaviensia. Zdobywca Orłów Turystyki. Członek PTTK. Kierownik Klubu Seniora we Wrocławiu. Koordynator wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Autor publikacji na temat Wrocławia.

Chcesz zwiedzić nadodrzański Wrocław? Zapraszam na wirtualne zwiedzanie ogólne na blogu oraz na realne zwiedzanie szczegółowe po mieście!
Kontakt: 661 059 480.