NOC MUZEÓW

W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZEÓW

Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów to jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Noc Muzeów narodziła się w roku 1997, w Niemczech, skąd w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniła się do innych krajów europejskich. Z udziału w Nocy Muzeów słyną m. in.: Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Grecja, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, czy Polska. Noc Muzeów wywodzi się z Międzynarodowego Dnia Muzeów ustanowionego w 1977 roku, w Rosji, przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO – wyspecjalizowaną organizację ONZ.  Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada na 18-go maja, natomiast Noc Muzeów, działająca w jego ramach, przypada na weekend poprzedzający 18-go maja. Jedno i drugie wydarzenie, poprzez ubogacanie natury kulturą i przenikanie się różnych kultur, obrały za cel wzajemne poznanie i współdziałanie między narodami, a w efekcie szerzenie tolerancji i pokoju na świecie. Na wzór Nocy Muzeów organizuje się również inne wydarzenia kulturalne dziejące się po zmroku, a należą do nich: Noc Teatrów, Noc Oper, Noc Naukowców, Noc Humanistów, Noc Bibliotek, Nocne Maratony Filmowe w Kinach oraz Noce Kościołów.

Noc Muzeów we Wrocławiu zagościła po raz pierwszy w roku 2005. Z biegiem lat coraz więcej muzeów, wystaw, galerii i innych instytucji kultury bierze udział w wydarzeniu. Swoje drzwi otwierają wówczas m. in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Hala Stulecia, Muzeum Miejskie, Muzeum Architektury, Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Współczesne, czy Muzeum Poczty oraz Telekomunikacji. Wrocław znajduje się w czołówce europejskich miast, które dają się poznać podczas wydarzenia.

Dla przykładu, podczas edycji w 2016 roku, w programie znalazły się aż osiemdziesiąt cztery instytucje kultury. Muzeum Narodowe zaprosiło na pokaz mody PRL, Muzeum Etnograficzne na wieczór z muzyką huculską, Muzeum Miejskie na ekspozycję arcydzieł malarstwa, Muzeum Architektury pokazało zaś fotografie z dziełami współczesnej, przełomowej architektury. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się Wystawa 7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska w Ratuszu na wrocławskim Rynku, na której w gronie eksponatów znalazł się obraz Madonna pod jodłami autorstwa Lucasa Cranacha. Galeria BWA, czyli Galeria Biura Wystaw Awangardowych, wystawiła współczesne dzieła opatrzone logiem Kropla nad i, nawiązującego do sformułowania Kropka nad i, a w pierwszym wieżowcu w mieście, jaki stanowi muzeum Poczty oraz Telekomunikacji odbyło się spotkanie na temat współczesnych technik graficznych. Swój udział w wieczorze miała klubokawiarnia Mleczarnia zapraszająca nie tylko na drinka, ale i na wernisaż obrazów, otwarta była również klubogaleria Neon Side, w której zabłysły zastąpione obecnie szyldami, a dawniej wiszące na wrocławskich ulicach neony. Obok instytucji kultury, w wydarzeniu wzięły również dwa obiekty sakralne. Pierwszy, żydowski – Synagoga Pod Białym Bocianem, drugi, chrześcijański/katolicki – Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo. Kościół w swoim programie zapewnił zwiedzanie wystawy dzieł sztuki oraz rzemiosła sakralnego w muzeum parafii i dziesięć występów w kościele zwieńczonych mszą z adoracją. Synagoga z kolei zaprosił na zwiedzanie zabytkowego obiektu połączone z występami. Nadodrze natomiast, jako dzielnica artystów i rzemieślników, utworzyła wydarzenie w wydarzeniu, bo Noc Muzeów zamieniła się tam w Noc Nadodrza przepełnioną ekspozycjami i występami w czterdziestu czterech miejscach. Ponadto po Wrocławiu kursowała zabytkowa linia tramwajowa.

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika  we Wrocławiu – ROK 2015

Jeden jedyny kościół, który 16-go maja 2015 roku wziął udział w Nocy Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów oraz jeden z wielu kościołów, który 26-go czerwca 2015 roku wziął udział w Nocach Kościołów. Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo na Przedmieściu Oławskim – bo chodzi właśnie o niego – udowodnił, że kulturę można szerzyć zarówno w dzień, jak też w nocy. Udowodnił ponadto, że kościół oprócz odprawiania mszy, nabożeństw i obrzędów kultu, z powodzeniem przyczynia się do szerzenia ubogacającej naszą naturę kultury.

W 2015, w kościele św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo we Wrocławiu, po raz pierwszy pojawiła się Noc Muzeów.  S. Kazimiera Wawrzynów, która podczas niej wygłosiła wykład Czy kultura koniecznie wpływa na zbawienie stworzenia, skomentowała że Kościół św. Józefa Rzemieślnika uratował honor Kościoła, bo jako jeden jedyny spośród wszystkich kościołów wziął udział w wydarzeniu. Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne zrodzone w Niemczech w 1997 roku, związane z ustanowionym w Rosji Międzynarodowym Dniem Muzeów, które rozprzestrzeniło się do innych krajów europejskich, m.in.: Francji, Hiszpanii, Czech, Słowacji, czy Polski. We Wrocławiu Noce Muzeów organizuje się od 2005 roku, a udział w nich biorą muzea, galerie, kościoły oraz instytucje kulturalne.

Choć przez Muzeum Parafii nie przewinęło się tyle osób, co choćby przez Muzeum Narodowe czy Muzeum Etnograficzne – w końcu wszystkie muzea, które otworzyły wówczas drzwi, stanowiły sporą konkurencję – to nie zabrakło wiernego grona mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Od 20,30 do 01,00 mogli oni zobaczyć wystawy w muzeum parafialnym, wysłuchać 11 występów – 4 koncertów i 7 wykładów, a na koniec uczestniczyć w mszy i adoracji poświęconej Duchowi Świętemu. Wieczór prowadził Adrian Kaczmarczyk, a wystąpili m.in.: Koło Wokalnej Muzyki Dawnej z koncertem Zapomniane Piękno, Wisława Kadyszewska z koncertem Cudowna Łaska, ks. Maciej Mroczek z wykładem Pojęcie i klasyfikacja ornatów, Krzysztof Ksiądzyna z koncertem Kinematografia organowa, Roman Płatek z wykładem Perły z Wrocławia – Nadodrze i Przedmieście Oławskie, Krystyna Wszelaka z wykładem Geneza oraz dzieje świątyni na Przedmieściu Oławskim, a także Tomasz Kmita-Skarsgard z koncertem Romantyczna muzyka organowa.

Na ważną rolę wydarzenia w życiu regionu zwrócił uwagę Radosław Majewski-Szlązak, autor wykładu Wrocławskie synagogi –  To wydarzenie stanowi ważny krok nie tylko dla Wrocławia, ale też dla dialogu ekumenicznego, a kościół św. Józefa Rzemieślnika w ten wieczór pokazał jak może wyglądać autentyczny i pełen poszanowania dialog ekumeniczny pomiędzy wyznaniami egzystującymi we Wrocławiu. Niektórzy zastanawiali się dlaczego kościół na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu zdecydował się na udział w Nocy Muzeów, skoro od kilku lat uczestniczy już w Nocy Kościołów, a odpowiedzi na to pytanie udziela koordynator wydarzeń w tej placówce, Grzegorz Sobczak, który wygłosił wykład Style w architekturze sakralnej modernizmu oraz postmodernizmuKościół oprócz tego, że jest miejscem, w którym odprawia się msze i nabożeństwa, to tak jak teatr, opera, czy muzeum, jest też instytucją kulturalną, która ma potencjał, aby edukować i rozwijać, dlatego powinno nas ogromnie cieszyć, że tym razem startujemy nie tylko w jednym, ale aż w dwóch wydarzeniach kulturalnych naszego regionu.

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika  we Wrocławiu – ROK 2016

W 2016 roku, w nadodrzańskim Wrocławiu odgrywającym rolę Europejskiej Stolicy Kultury, po raz kolejny odbyło się jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie: Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Z tej okazji, w sobotę 14-go maja, swoje drzwi otworzyło dla zwiedzających wiele wrocławskich muzeów, wystaw, galerii, czy innych instytucji kultury. Jako pierwszy, bo już z piątku 13-go maja na sobotę 14-go maja, w swoje progi zaprosił wrocławski Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu misji św. Wincentego a Paulo.

Wieczór wypełniło nie tylko zwiedzanie wystawy w muzeum parafii, ale również msza z adoracją i dziesięć znakomitych występów kościele. Na początku dokumentalistka Krystyna Wszelaka zapoznała wszystkich z największymi dziełami sztuki i rzemiosła w tamtejszym kościele, takimi jak mozaika, krzyż na hostii, czy chrzcielnica, a zrobiła to w wykładzie Dzieła doby modernizmu w świątyni na Przedmieściu Oławskim. Po nim, krótkiego przeglądu najbardziej charakterystycznych wrocławskich muzeów, wystaw i galerii, w wykładzie Przez wrocławskie muzea, dokonał muzealnik Roman Płatek. Trzeci z gości to wokalistka Wisława Kadyszewska, której altowy głos zabrzmiał w koncercie Panie, który jesteś. Czwarta pojawiła się przewodnik miejska Agnieszka Malczewska, która w wykładzie Mali mieszkańcy wielkiego miasta  prowadziła szlakiem wrocławskich krasnali. Teolog ks. Eryk Dobrzański, jako specjalista od obrazów i ikon, wygłosił wykład Medytacje nad wybranymi ikonami świąt Pańskich. Po pięciu występach nadszedł czas na zwiedzanie wystawy Dzieł sztuki i rzemiosła sakralnego w muzeum parafii. W tym roku zwiedzający mogli podziwiać nie tylko dokumenty, gazety, plany architektoniczne, czy zdjęcia kościoła rodem z lat trzydziestych, ale również obrazy i rzeźby z niego pochodzące. Nie zabrakło oczywiście najcenniejszych dzieł jakie stanowią ornaty – na ekspozycji znalazły się przedsoborowe i posoborowe.

Kolejny cykl pięciu występów otworzyła teolog Justyna Tyniów z wykładem Borgiowie – portret renesansowego rodu o okrytym największą niesławą papieżu Aleksandrze VI. Misjonarz ks. Maciej Mroczek w wykładzie Ratzinger – od pancernego kardynała do papieża przybliżył natomiast postać sławnego i współczesnego papieża Benedykta XVI. Wieczór urozmaiciły również brzmienia orkiestry dętej Hanys Band grającej koncert Sacrum muzycznie. Organista Krzysztof Ksiądzyna, dla odmiany nie zagrał koncertu, lecz wygłosił wykład Organy – mała orkiestra, dotyczący organów, największego instrumentu muzycznego. Wszystkie występy zamknął koordynujący wydarzeniem filozof Grzegorz Sobczak wykładem Przegląd obiektów sakralnych Przedmieścia Oławskiego oraz Odrzańskiego we Wrocławiu na temat najpiękniejszych dzielnic i ich sakralnej strony. Na koniec odprawiono mszę świętą, której towarzyszyła adoracja o tytule Wschodzi w ciemnościach. W wieczorze trwającym od godziny 20,00 do godziny 01,00 uczestniczyło mniej więcej sto osób. Wśród publiczności przeważali mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, choć nie brakowało gości z innych dzielnic, a nawet z miast i wsi spod Wrocławia. Co ważne, choć wieczór przebiegał pod znakiem sakralnym, to ze względu na kulturalne ukierunkowanie wydarzenia, każdy, bez względu na  wyznanie i poglądy, mógł znaleźć w programie coś interesującego.

Noc Muzeów w Kościele św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo we Wrocławiu zadebiutowała w roku 2015. Sukces wydarzenia sprawił, że Noc Muzeów powróciła do niego również w roku 2016. Warto nadmienić, iż obok synagogi żydowskiej pod Białym Bocianem to jeden z dwóch obiektów sakralnych, a zarazem jedyny katolicki i chrześcijański, biorący udział w tegorocznej edycji, w którą włączyły się osiemdziesiąt cztery instytucje kulturalne. Kościół na ul. Krakowskiej, wraz z Muzeum Etnograficznym, czyli oddziałem Muzeum Narodowego na ul. Traugutta, godnie reprezentował wrocławskie Przedmieście Oławskie podczas wydarzenia.

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – ROK 2017

Jak każdego maja, tak też w maju 2017 roku, europejskie muzea celebrowały swoje święto. Tym razem Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów zorganizowana została 20-go maja. We Wrocławiu ponad 80 instytucji kultury otworzyło swoje wrota, aby zaprezentować zgromadzone przez siebie dziedzictwo kulturowe. Tradycyjnie już znalazł się wśród w nich Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo.

Cykl sześciu występów zaczął od wykładu Przełomowe obiekty Wrocławia muzealnik, Roman Płatek, prezentując takie obiekty jak: Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Panorama Racławicka, Kościół Ducha Świętego, Most Rędziński, czy Sky Tower. Jako kolejna wystąpiła dokumentalistka, Krystyna Wszelaka, która w wykładzie Chrzcielnica w świątyni na Przedmieściu Oławskim przedstawiła cenną chrzcielnicę Jaroslava Vonki w Kościele św. Józefa Rzemieślnika, a także jego twórczość obecną w nadodrzańskiej metropolii. Wokalistka i organistka, Wisława Kadyszewska, w koncercie 6 wspomnień o Leonardzie Cohenie, jak zwykle zachwyciła altowym głosem, śpiewając tym razem utwory z repertuaru autora słynnego Hallelujah. Przewodnik miejski, Grażyna Brodowicz-Karpińska, w wykładzie Madonny wrocławskie, przybliżyła między innymi postaci Madonny Adorującej z katedry rzymskokatolickiej, Madonny Nieustającej Pomocy z katedry grekokatolickiej oraz Madonny pod jodłami z muzeum Archidiecezjalnego. Elżbieta Bernedt, gość z sąsiadującego z Kościołem św. Józefa Rzemieślnika Muzeum Etnograficznego a zarazem jego kierownik, w wykładzie Muzeum Etnograficzne na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu ukazała jaką perłę dla miasta stanowi wystawa Dolnoślązacy – pamięć, kultura, tożsamość. Z kolei muzyk, Damian Kowaliński, ożywił wieczór koncertem Flamenco gitarą grane.

Ten, kto na wydarzenie wybrał się do Kościoła św. Józefa Rzemieślnika, mógł też zwiedzić wystawę ornatów przedsoborowych i posoborowych w muzeum parafii. Kolejny cykl trzech występów otworzył architekt, Zygmunt Łuniewicz, wygłaszający nurtujący wykład Hełmy na wrocławskich wieżach. Ks. Andrzej Siemiński, misjonarz żyjący 30 lat w Zairze, wystąpił z wykładem Inkulturacja na misjach w Afryce. Serię występów zamknął Grzegorz Sobczak, koordynujący wydarzeniem pilot wycieczek i przewodnik po Wrocławiu, który wygłosił wykład Wrocławskie cmentarze, przybliżając cmentarze na Osobowicach, na Grabiszynie i nie tylko. Na zakończenie odprawiono w kościele mszę świętą.

To już dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia w Europie, dwunasta we Wrocławiu, a trzecia w Kościele św. Józefa Rzemieślnika. Zapewne nie ostatnia, bo w programie zawsze znajdują się interesujące występy. Co najważniejsze, dominują tematy kulturalne i humanistyczne, więc pomimo sakralnego zabarwienia, na tego typu wieczorze odnajdzie się każda osoba, bez względu na swoje poglądy. To trzeba po prostu przeżyć.

NOC MUZEÓW w Kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – ROK 2018

18-go maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, a w weekend przed lub po 18-tym maja robi się w jego ramach Noc Muzeów. W 2018 roku Noc Muzeów wyznaczono na 19-go maja. We Wrocławiu otworzyło się wówczas niemal 90 instytucji kultury. Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo połączył Międzynarodowy Dzień Muzeów z Nocą Muzeów i w swoje progi zaprosił z 18-go na 19-go maja.

Wieczór zaczął się od wykładu Madonna pod jodłami – wrocławska Madonna, w którym jedna z najbardziej znanych i lubianych przewodniczek po Wrocławiu, Iwona Stec, przedstawiła nie tylko obraz autorstwa Lucasa Cranacha, ale też jego burzliwą historię. Z czasem misjonarz, ks. Andrzej Siemiński, przeniósł zgromadzone audytorium do Afryki, prezentując afrykańskie życie i zwyczaje w wykładzie Na misjach w Afryce. Autorka książki o Kościele św. Józefa Rzemieślnika, Krystyna Wszelaka wygłosiła wykład 10 [nie]znanych faktów o kościele św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu. Z kolei autorka książki o Przedmieściu Oławskim, Agnieszka Dubaniowska, wygłosiła wykład Trójkąt Bermudzki czy Trójkąt Magiczny?! Fakty i mity związane z Przedmieściem Oławskim we Wrocławiu. Koncert Vox Coelestis na 12-głosowych organach kościoła św. Józefa Rzemieślnika zagrał muzyk i prawdziwy wirtuoz organowy, ks. Klaudiusz Wollek. Na końcu koordynujący wydarzeniem przewodnik po Wrocławiu, Grzegorz Sobczak,  w wykładzie Wrocławskie Nepomuki przedstawił słynne pomniki Jana Nepomucena we Wrocławiu na Osobowicach, Ostrowie Książęcym, Przedmieściu Oławskim, Ostrowie Tumskim oraz Leśnicy. W międzyczasie prezentowano wystawę dzieł sztuki i rzemiosła sakralnego w muzeum parafii, a wszystko sfinalizowano w kościele mszą świętą.

Kościół św. Józefa Rzemieślnika włączył się w wydarzenie po raz czwarty. O ile wszystko rozegrało się w nim z powagą, o tyle dla odmiany, w sąsiadującym z nim Muzeum Etnograficznym, stanowiącym oddział Muzeum Narodowego, trwała impreza pełną parą. Otóż do towarzyszącej wystawy Wesela 21 zorganizowano dyskotekę z udziałem… DJ-a weselnego. No i jak nie kochać Nocy Muzeów?!

Grzegorz Sobczak - Przewodnik po Wrocławiu

Grzegorz Sobczak

Wrocławianin z urodzenia i wyboru, przewodnik miejski po Wrocławiu i pilot wycieczek po Dolnym Śląsku, członek PTTK, twórca Vox Vratislaviensia, koordynator wydarzeń kulturalnych Wrocławia, autor publikacji na temat Wrocławia... Chcesz zwiedzić nadodrzański Wrocław? Zapraszam na ogólne i wirtualne zwiedzanie na blogu oraz na szczegółowe i realne zwiedzanie po ulicach miasta!
Kontakt: 661 059 490.