W 2019 roku czekają nas wybory do parlamentu, a roku 2020 wybory prezydenckie. Zanim jednak wybierzmy rząd z premierem i prezydenta, wybierzemy samorządy i prezydentów miast, otóż wielkim krokami zbliżają się wybory samorządowe 2018. Rafał Dutkiewicz, po czterech czteroletnich i pełnych sukcesów kadencjach, oddaje fotel Prezydenta Wrocławia. Kto na nim zasiądzie: Mirosława Stachowiak-Różecka, Jacek Sutryk, a może ktoś inny – o tym wrocławianie zadecydują już wkrótce.

 

Wybory samorządowe 2018 - Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Franciszek Dutkiewicz urodził się  1959 roku, w Mikstacie. Z wykształcenia jest matematykiem i filozofem, ma tytuł doktora filozofii. Wiele lat działał dla Wrocławia, między innymi podczas stanu wojennego w podziemnych strukturach Solidarności. Apogeum tej działalności przypadło na lata 2002-2018, gdy pełnił on urząd Prezydenta Wrocławia. Za jego prezydentury Wrocław zyskał w Europie wielką renomę. Budowały ją takie wydarzenia jak: EURO w Piłce Nożnej [2012]. EURO w Piłce Ręcznej [2016], Europejska Stolica Kultury [2016], The World Games [2017], Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów [2005-nadal]. Budowały ją również takie inwestycje jak: Capitol [2004], Narodowe Forum Muzyki [2014], Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe [2011], Stadion Miejski [2012].

W 2002 roku, popierany przez Bogdana Zdrojewskiego, Prezydenta Wrocławia w latach 1990-2001, wygrał w wyborach na Prezydenta Wrocławia. Podczas wyborów w latach 2006, 2010 i 2014 ponownie tryumfował. Przeciwnicy krytykowali jego wielkie ambicje względem miasta i rozbuchany budżet, co niekiedy odbijało się na życiu wrocławian, zwolennicy chwalili go za zrobienie z Wrocławia metropolii iście europejskiej. Rafał Dutkiewicz władał miastem łącznie przez 16 lat – lat, w czasie których Wrocław rozwinął przysłowiowe skrzydła.

 

Wybory samorządowe 2018 - Alicja Chybicka

Alicja Chybicka

Alicja Chybicka

Alicja Paulina Chybicka urodziła się w 1951 roku, w Wałbrzychu. Z wykształcenia jest lekarzem, ma tytuł profesora nauk medycznych, należy do wielu prestiżowych towarzystw oraz posiada liczne wyróżnienia, między innymi Złoty Krzyż Zasługi. Od roku 2000 kieruje Przylądkiem Nadziei, czyli Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej przy Szpitalu Uniwersyteckim we Wrocławiu. W 2011 dostała się do Senatu, a w roku 2015 do Sejmu, za każdym razem z ramienia Platformy Obywatelskiej, choć jako kandydatka bezpartyjna.

W 2017 roku została ogłoszona kandydatką Platformy Obywatelskiej na Prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018, aczkolwiek w roku 2018 wymieniono ją na Kazimierza Ujazdowskiego. Oficjalnie nie podano przyczyny jej wycofania, nieoficjalnie twierdzono jednak, że chodzi o pewne głosowanie w Parlamencie, które ta zignorowała strzelając sobie w przysłowiową piętę. Alicja Chybicka ze względu na wieloletnią działalność na rzecz Wrocławia oraz na doświadczenie zdobyte w Senacie i Sejmie, okazałaby kandydatem idealnym. Może zbyt idealnym i zbyt potrzebnym w sprawach społecznych a nie w polityce, bo pomimo, iż uchodziła za faworytkę wyborów samorządowych, to nie wystartuje w nich.

 

Wybory samorządowe 2018 - Kazimierz Ujazdowski

Kazimierz Ujazdowski

Kazimierz Ujazdowski

Kazimierz Michał Ujazdowski urodził się w 1964 roku, w Kielcach. Ukończył prawo uzyskując tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych. W latach 1991-1993 oraz 1997-2014 zasiadał w Parlamencie, a w roku 2014 zasiadł w Europarlamencie, ponadto w latach 2000-2001 oraz 2005-2007 pełnił urząd Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We Wrocławiu utworzył w 2007 roku Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

W 2018 roku został ogłoszony kandydatem Platformy Obywatelskiej na Prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018, aczkolwiek finalnie cofnięto partyjne poparcie dla niego na korzyść Jacka Sutryka. Wszystko przez jego słabe wyniki w sondażach, wynikające między innymi z faktu, że choć obecnie należy do Platformy Obywatelskiej, to dawniej należał do Prawa i Sprawiedliwości, a jego poglądy, niezależnie od zasług, zmieniają się równie szybko, co partyjna przynależność. Kazimierz Ujazdowski wykazuje wielkie chęci związania się z Wrocławiem i poznania go, pomimo że na razie wcale nie pozostaje z nim związany, ani specjalnie go nie zna. Po tym gdy Platforma Obywatelska w ramach Koalicji Obywatelskiej przekazała głos decydujący  o wystawieniu wspólnego kandydata na Prezydenta Wrocławia Nowoczesnej, zdecydował, że ani nie wystartuje w wyborach, ani nikogo nie poprze.

 

Wybory samorządowe 2018 - Mirosława Stachowiak-Różecka

Mirosława Stachowiak-Różecka

Mirosława Stachowiak-Różecka

Mirosława Agnieszka Stachowiak-Różecka urodziła się w 1973 roku, w Świebodzinie. Ukończyła pedagogikę. Od wielu lat działa we Wrocławiu. Tworzyła między innymi filmy dokumentalne we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W latach 2006, 2010 i 2014 wygrywała wybory samorządowe do Rady Miejskiej Wrocławia, w której pełniła funkcję wiceprzewodniczącej. W roku 2014 walczyła o fotel prezydenta Wrocławia ponosząc w tej walce porażkę z Rafałem Dutkiewiczem wybranym na urząd po raz czwarty.  W 2015 roku z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość dostała się do Sejmu.

W 2018 roku została ogłoszoną kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018 we Wrocławiu. Nie zraziło jej to, że za pierwszym razem przegrała, bo liczy, że za drugim razem wygra. Mirosława Stachowiak-Różecka to silna i poważna kandydatka, która ze względu na powiązania z Wrocławiem zasługiwałby na fotel włodarza miasta, ale czy tak otwarte miasto jak Wrocław, pozostające z daleka od polityki i partyjności, udźwignęłoby kogoś ze środowiska skrajnie prawicowego i związanego z partią PiS, która nigdy nie wygrała na Dolnym Śląsku.

 

Wybory samorządowe 2018 - Michał Jaros

Michał Jaros

Michał Jaros

Michał Jaros urodził się w 1981 roku, w Aleksandrowie Kujawskim. Ukończył ekonomię. W 2006 roku został Radnym Osiedla we Wrocławiu, a już w roku 2007 dostał się do Sejmu, podobnie jak w latach 2011 i 2015. Jeśli chodzi o przynależność partyjną, to w latach 2005-2016 zasilał szeregi Platformy Obywatelskiej, a w roku 2017 dołączył do Nowoczesnej.

W 2018 roku został ogłoszony kandydatem Nowoczesnej na Prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018, ale z czasem Nowoczesna wycofała poparcie dla niego, popierając wraz z Rafałem Dutkiewiczem Jacka Sutryka. Michał Jaros, bez partyjnego błogosławieństwa, postanowił się wycofać z batalii i wesprzeć Jacka Sutryka, aby wspólnymi siłami rozpocząć nowy, lepszy etap tego miasta. Jego program wyborczy brzmiał: Zielone światło dla Wrocławia – polegał on na optymalizacji komunikacji w nadodrzańskiej metropolii, co z pewnością stanowiło dla wielu osób ważny krok w dalszym wzrastaniu i rozwijaniu się Wrocławia.

 

Wybory samorządowe 2018 - Marta Lempart

Marta Lempart

Marta Lempart

Marta Lempart urodziła się w 1979, w Bolesławcu. Ukończyła prawo. W 2016 roku zainicjowała i stanęła na czele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Od tej pory broni praw kobiet, jak również wolności i demokracji, organizując marsze oraz protesty, głównie we Wrocławiu, w którym żyje, ale nie tylko.

W 2018 ogłosiła, że wystartuje w wyborach samorządowych 2018. Wahała się między tym, czy powalczy o fotel Prezydenta Wrocławia, czy o mandat w Radzie Miejskiej Wrocławia. Zdecydowała się jednak zostać Prezydentem Wrocławia. Siła i determinacja Marty Lempart czyniłyby z niej waleczną prezydent, pod warunkiem, że na przeszkodzie nie stanęłyby jej skrajnie lewicowe poglądy mogące stawać się źródłem zaognień.

 

Wybory samorządowe 2018 - Jerzy Michalak

Jerzy Michalak

Jerzy Michalak

Jerzy Michalak urodził się w 1974 roku, we Wrocławiu. Ukończył prawo. W 2010 roku został Radnym Miasta, a w roku 2014 dostał się Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jako Radny Miasta zajmujący się Radami Osiedla i Osiedlami zainicjował projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

W 2017 roku został ogłoszony kandydatem Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego na Prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018 we Wrocławiu, a choć liczył również na poparcie Rafała Dutkiewicza, ten poparł Jacka Sutryka. Jerzy Michalak mimo wszystko kandyduje, pragnąc stworzyć z Wrocławia jedno z najlepszych miast do życia w Europie. Chociaż oficjalnie kampania wyborcza jeszcze się nie zaczęła, to promując wraz z żoną program Wyzwanie na 100 – 100% uleczalności raka szyjki macicy, nieoficjalnie tę kampanię zaczął, zdobywając jeszcze większą popularność i uznanie, zwłaszcza wśród kobiet.

 

Małgorzata Tracz

Małgorzata Tracz

Małgorzata Tracz urodziła się w 1985 roku, w Bolesławcu. Gdy w 2004 roku przyjechała do Wrocławia studiować filologię polską i stosunki międzynarodowe, od razu zakochała się w tym mieście. Należy do Partii Zielonych i jej przewodzi. W ramach tego aktywnie działa na rzecz miasta, dbając głównie, ale nie tylko, o ochronę środowiska.

W 2018 roku Partia Zielonych wysunęła ją do boju o fotel Prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018. Z hasłem Energia Dobrych Zmian, pragnie ona zadbać o czysty Wrocław, angażując się zwłaszcza w walkę z coraz większym smogiem. Tłumaczy, że w ostatnim czasie we Wrocławiu działy się wielkie rzeczy, ale teraz czas zadbać o rzeczy małe, takie jak oczyszczenie ulic i placów ze śmieci, czy naprawienie chodników, które stałyby się przyjazne dla pieszych. Małgorzata Tracz, pomimo niskich wyników w sondażach, walczy w wyborach i robi to z klasą, bez jakichkolwiek ataków, które podczas kampanii zdarzają się nierzadko, co ją tylko jeszcze bardziej promuje.

 

Wybory samorządowe 2018 - Katarzyna Obara-Kowalska

Katarzyna Obara-Kowalska

Katarzyna Obara-Kowalska

Katarzyna Obara-Kowalska urodziła się w 1978 roku, w Oleśnicy. Ukończyła iberystykę, aczkolwiek kształciła się też w zakresie dziennikarstwa. W roku 2002 związała się z Telewizją Polską występując oraz prowadząc wiele programów, zagrała nawet epizodyczną rolę w sitcomie Telewizji Polsat Świat według Kiepskich. Ostatecznie zerwała z dziennikarstwem poświęcając się lokalnej polityce – w latach 2010 i 2014 startując z listy Komitetu Rafała Dutkiewicza otrzymała mandat do Rady Miejskiej.

W 2018 roku została ogłoszona kandydatem Bezpartyjnego Wrocławia na Prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018 we Wrocławiu. Jako cel obrała, aby Wrocław stał się miastem użytkowym dla wrocławian, a nie produktem marketingowym. Katarzyna Obara-Kowalska startuje ze wzniosłym celem oraz ponad lewicowymi, prawicowymi, czy centrowymi poglądami politycznymi. Pozostaje jedynie tej bezpartyjnej kandydatce przebić się ponad partyjnych kandydatów, którzy od dawna tworzą swoje wyborcze programy i budują swoją popularność.

 

Wybory samorządowe 2018 - Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk urodził się w 1978 roku, we Wrocławiu. Ukończył socjologię, a obecnie się doktoryzuje. Nie tylko żyje we Wrocławiu, ale co najważniejsze aktywnie w nim działa. Kiedyś kierował Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu, teraz już od wielu lat pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Ponadto udziela się na wrocławskich wydarzeniach i biega we wrocławskich maratonach. Pozostaje z dala od polityki, za to bardzo blisko spraw wrocławian. Powtarza zresztą, że jego jedyna partia to po prostu Wrocław, a lojalny czuje się tylko wobec wrocławian.

W 2018 roku został namaszczony przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza na swojego następcę, sondaże też mu sprzyjają, ale ostatecznie to wrocławianie podczas wyborów samorządowych 2018 zadecydują czy tak się stanie. Jacek Sutryk okazałby się na pewno godnym następcą Rafała Dutkiewicza, u boku którego działał, choć z którym nie zawsze się zgadzał. Z jednej strony przedłużyłby jego politykę, ale z drugiej strony poprowadziłby ją na swój sposób. O ile Dutkiewicz robił wielkie imprezy w mieście i budował reputację Wrocławia w Europie, o tyle Sutryk chce robić wielkie imprezy na osiedlach i tworzyć Wrocław dla wrocławian. Jacek Sutryk nie zabiegał o start w wyborach samorządowych 2018, ale z miłości do miasta postanowił ten krok uczynić. Jego kandydaturę poza wszystkimi trzema poprzednimi Prezydentami Wrocławia, a więc Bogdanem Zdrojewskim, Stanisławem Huskowskim i Rafałem Dutkiewiczem, wsparli: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Europejskich Demokratów. To kandydat ponad wszelkimi podziałami, w sam raz dla Wrocławia określanego miastem spotkań.

 

***

Władzę w państwie stanowi Sejm z złożony Premiera, Rządu, Marszałka i Posłów, Senat złożony z Marszałka i Senatorów oraz Prezydent. Niezależnie od tej władzy, każde województwo posiada swoje samorządy decydujące o własnych sprawach i uzupełniające w ten sposób działanie władzy państwowej. 21 października 2018 odbędą się wybory samorządowe 2018, w których zostaną wybrane samorządy, to znaczy prezydenci miast, radni miejscy oraz radni sejmików wojewódzkich. 4 listopada 2018 z kolei odbędzie się ewentualna II tura wyborów na prezydentów miast, jeśli ci nie zostaną wybrani w I turze bezwzględną większością głosów. W przypadku Wrocławia wybieramy: Prezydenta Wrocławia – oddajemy głos na jednego kandydata, Radę Miejską – oddajemy głos na jednego kandydata i tylko z jednej listy [każda partia lub stowarzyszenie posiadają swoją listę], Sejmik Województwa Dolnośląskiego – oddajemy głos na jednego kandydata i tylko z jednej listy. Aby głosy wrzucone do urny okazały się ważne, musimy przy wybranych kandydatach postawić znak X [nie V czy jakikolwiek inny], pamiętając jednocześnie, że możemy oddać nie więcej i nie mniej niż tylko jeden głos. Zatem idźmy do wyborów samorządowych 2018, bo w naszych rękach leży los Wrocławia i Dolnego Śląska.